АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Жов

7

Валютно-обмінний безлад

Автор: Advocat

Більшість громадян, напевне, вже чули про вимогу Національного банку України щодо ідентифікації осіб, які здійснюють купівлю-продаж валюти в обмінних пунктах. Ця ідентифікація здійснюється шляхом ксерокопіювання у обмінному пункті Вашого паспорту, якщо Ви вирішили купити або продати навіть саму мізерну суму валюти. Засоби масової інформації активно обговорювали цю зарозумну новацію НБУ, при цьому висловлювалися і чиновники.

Особливу радість однієї банківської чиновниці викликало зменшення обсягу операцій з купівлі-продажу іноземної валюти за час, що пройшов з моменту введення в дію відповідних змін до нбу-шної Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.12.2002 р. N 502.

Основні зміни, які стосуються значної кількості громадян такі: банк (фінансова установа) має право здійснювати валютно-обмінні операції на суму, що не перевищує 50000 гривень, за умови пред’явлення документа, що посвідчує особу. Працівник банку (фінансової установи) зобов’язаний зазначити прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, яка здійснює валютно-обмінну операцію, у довідках та квитанціях. Під час проведення зазначених операцій на суму, що перевищує 50000 гривень, банк (фінансова установа) зобов’язаний (а) зазначити у довідках та квитанціях прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи, серію та номер паспорта (іншого документа, що засвідчує особу), дату видачі та орган, що його видав, місце проживання (реєстрації), реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).

Працівник банку (фінансової установи) зобов’язаний забезпечити зберігання копій сторінок документа, що посвідчує особу, які містять дані, на підставі яких здійснено ідентифікацію особи, у документах дня. Ці вимоги щодо ідентифікації особи під час проведення валютно-обмінних операцій, не поширюються на операції, які здійснюються через банкомати.

Давайте розглянемо: що насправді стоїть за цим всім?

Насамперед звернемося до Листа НБУ від 21.09.2011 N 28-211/3760-11058 “Про результати здійснення перевірок операцій уповноважених банків з готівковою іноземною валютою”, яке хоча і було видано після зазначених змін, але значною мірою вказує на причини прийняття цього рішення. Лист починається зі слів: “У зв’язку з необґрунтованим збільшенням окремими банками обсягів продажу готівкової іноземної валюти Національним банком України та його територіальними управліннями посилено контроль за дотриманням порядку організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України”. От воно де зарито – Нацбанку не сподобалося, що банки почали продавати багато валюти на готівковому ринку. Але банки не можуть продати готівкової валюти більше, ніж її бажають купити громадяни, а подекуди і підприємці. Напевне виник більш ажіотажний попит на валюту, який може бути викликаний як загальною недовірою українців до стану національної валюти, до економічної політики уряду, а також різними чутками про те, що невдовзі гривня дуже сильно знеціниться.

Не знаю, чи мають ці чутки під собою реальне обгрунтування, але чи може НБУ шляхом ідентифікації осіб, які обмінюють валюту, досягти зменшення обсягів її продажу?

Напевне, якась частина (може і чимала) цілком добропорядних громадян, які бажали розміняти невеличку кількість валюти, дійсно не змогла її розміняти, адже люди не завжди носять з собою паспорти. Цим людям НБУ тупо зробив незручності, а результати цього ні якого позитивного впливу на економіку явно не будуть мати.

Насамперед, слід зазначити, що висловлювання про реальне зменшення обсягів купівлі-продажу валюти – це марення. Ні якого реального зменшення не відбулося, адже кому потрібно продати або купити, він буде шукати – де це зробити і зробить. Просто валюта пішла мимо банків, а щонайменше – мимо банківський валютно-обмінних пунктів, тобто – на чорний ринок. Вуличні валютники і валютники, які в великих обсягах працюють на чорному ринку у фіктивних фірмах і в просто “лівих” офісах, плещуть у долоні, дякуючи Нацбанку. Єдиний реальний наслідок дій НБУ: зменшилося оподаткування та відрахування до Пенсійного фонду з цих операцій, збільшилися доходи тіньового валютного сектору.

Ще одна причина, з якої НБУ нібито ввів зазначені зміни – “забезпечення визначення резидентності особи, яка здійснює операцію з готівкою до 50000 гривень”. Але чи є підтвердження резидентності, чи ні, на обсяги продажу це не вплине, адже будь який нерезидент, завжди може продати валюту через резидента України, навіть у обмінному пункті. Тобто в цьому теж НБУ не доб’ється ні якого позитиву.

Які ж реальні наслідки можуть бути? В цілому для економіки я вже зазначив – зменшення оподаткування та відрахувань до Пенсійного фонду, збільшення доходів тіньового валютного сектору. Збільшення тіньового обігу валюти без всякого сумніву призведе до збільшення виготовлення та обігу фальшивих грошей (попит народжує пропозицію!). На все це НБУ своїм рішенням вже спрацював і поки що продовжує працювати. Питання лише в тому: свідомо, чи не свідомо?

Але зупинимось на тому, які наслідки можуть бути з цього для простих громадян, що вирішили здійснити незначну, або навіть більш-менш значну валютно-обмінну операцію?

Насамперед – той, хто не взяв з собою паспорт, вже не зможе законно обміняти валюту у касі банку. Це – незручність і свідоме підштовхування добропорядних громадян до порушення закону, адже якщо поряд буде валютник, громадянин – жертва нацбанківської недолугості обов’язково піде до валютника.

Друга і напевне головна проблема для громадян – зняття валютними касами копій з паспортів громадян. Я наприклад, лише через це ні коли не піду здавати валюту до каси будь-якого банку, адже я не хочу залишати у обмінних пунктах свою копію паспорту. У нас і так багато розвелося збирачів копій паспортів, які потім часто-густо виявляються зовсім в інших місцях. Копії збирають у Пенсійному фонді, у банках при отриманні кредиту, у соцзахисті, навіть у газових господарствах і Укртелекомі. Нещодавно попросили копію паспорту при придбанні талонів на бензин одної з автозаправочних компаній. Навіщо їм копії паспортів покупців, при тому, що у компанії не беруть кошти, а навпаки їм сплачують (при чому – наперед) – для нормальної логіки не досяжно. Залишилося вважати, що виключно для того, щоб при нагоді використовувати дані надміру довірливих громадян, тому довелося відмовитися від придбання талонів.

Повернемося до валютних пунктів. Розумного пояснення для вимоги НБУ копіювати паспорти при валютно-обмінних операціях не має і бути не може. Телевізійні пояснення нацбанкирів про те, що вони зробили це для наведення ладу, що банки не будуть використовувати копії паспортів у своїх цілях, адже вони несуть відповідальність за розголошення банківської таємниці – це пустопорожня маячня. Чиновники видали дурню і намагаються прикрити її гарними словами. Ні якого наведення ладу бути просто не може, адже ні хто і ні коли не буде і не зможе, навіть, якщо схоче, перелопачувати та перевіряти величезну кількість копій паспортів. Достатньо було б з тим самим успіхом просто записувати номери паспортів.

Казати в наш час, що якісь там банківські працівники будуть турбуватися про збереження банківської таємниці – це прикидатися дурником. Без всякого сумніву, будь який працівник обмінного пункту буде мати можливість зняти з Вашої копії ще одну копію і використати її для будь яких своїх цілей, або передати її будь-кому. І ніщо і ні хто не зможе цьому завадити, ні хто і ні як не зможе це проконтролювати, виявити, довести. Крім того, цих копій у банках невдовзі буде стільки, що їх не буде де складати і вони зв’язаними кипами будуть валятися будь-де, до них буде мати доступ безліч людей – від прибиральниць до простих відвідувачів банківських коридорів. Копію, або декілька можна буде просто витягнути з кипи і знову ж такі, ні хто і ні коли не буде коли-небудь перевіряти стан збереження копій: чи всі вони є, чи якоїсь їх кількості не вистачає. А коли цю дурню скасують (а це обов’язково буде до Євро-2012), копії будуть літати вулицями і пустирями сотнями і тисячами, до них буде мати доступ кожен БОМЖ. І знову ж, якщо Ваша копія десь вилізе, Ви ні коли не доведете, що це саме та копія, яку Ви залишили у банківській касі. По банківським документам вона буде рахуватися знищеною у встановленому порядку – по акту, підписаному купою поважних людей.

Як можна використати копію Вашого паспорту? У кращому випадку на неї оформлять продаж знайомому валютнику значної суми валюти. А з врахуванням того, що створена Нацбанком ситуація суттєво вплинула на продаж банками валюти, можете бути впевнені, що на ім’я багатьох з тих, хто вже залишав у обмінних пунктах копії свого паспорту, вже оформлені крупні операції з купівлі-продажу валюти. При чому, виправдатися у разі чого, довести, що Ви “не верблюд”, Вам буде вкрай важко, а подекуди – не можливо. У гіршому ж разі – на Вас оформлять кредит на кругленьку суму. Щоправда, у такому випадку Вас могла би виручити почеркознавча експертиза за Вашою заявою до міліції, але знову ж таки, це вдасться, якщо Ваш підпис на кредитному договорі не буде підроблений професійно. А це не так вже важко, особливо з врахуванням того, що зразок Вашого підпису є на копії паспорту.

А взагалі-то варіантів протиправного використання ксерокопії Вашого паспорту безліч…

Що ж, у зв’язку з цією недолугістю можна порадити громадянам? Найкраще: утриматися від валютно-обмінних операцій через каси банків допоки НБУ на скасує своє рішення. При чому слід мати на увазі, що у валютників, яких на цей час, завдяки Нацбанку, розвелося незчисленно, можна нарватися на фальшиву валюту і на фальшиві гривні. Тому, якщо комусь закортіло і не має можливості зачекати з валютним обміном (а таких людей багато), то треба добре подумати – до кого звертатися? Якщо все ж – до банків, то робіть це виключно через 1-2 відділення банків, з якими у Вас вже є постійні стосунки і в яких вже є копії Ваших паспортів (наприклад – за кредитними договорами). І це мають бути саме відділення банків, в яких Ви постійно обслуговуєтеся, а не окремі каси тих самих банків, адже у відділеннях, на відміну від окремих кас, працює більш постійний контингент.

Також радив би, не економити, а завчасно і самостійно зробити ксерокопію паспорту, на якій великими літерами, через всю копію написати щось на кшталт: “Валютно-обмінна операція у банку “….” на суму ….” та дату. Хоча не впевнений, що в будь-якому банку таке приймуть та і гарантованого захисту це теж не дає, адже при сучасній комп’ютерній техніці, стерти цей напис не важко. Єдине що – навряд чи хто буде з цим возитися, адже завжди можна використати не розмальовану копію.

___________________________________________________

Публікація – 2011 рік



Коментарі закриті.