АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Лис

8

Матеріальна відповідальність працівника перед підприємством

Автор: Advocat

Чимало справ у судовій практиці, пов’язані з стягненням матеріальної шкоди, яку працівник завдав підприємству. У таких справах суди дуже часто виносять суперечливі рішення та досить часто, на догоду керівникам і власникам підприємств, приймають незаконні рішення.

Необізнані працівники, які не користувалися під час судового розгляду правовою допомогою, знаючи, що вони дійсно завдали шкоду, не знають про порушення судами норм законів, не оскаржують такі судові рішення ы вони набирають сили. Як наслідок, робітникам інколи доводиться безпідставно сплачувати величезні суми, які незрівнянно вищі, ніж витрати на правову допомогу.

В зв’язку з цим слід роз’яснити один з аспектів застосування матеріальної відповідальності працівників перед підприємством (або перед приватним підприємцем – роботодавцем).

За законом, розмір матеріальної відповідальності працівника залежить від наявності або відсутності договору про повну матеріальну відповідальність. При цьому, розглядаючи справи про матеріальну відповідальність на підставі письмового договору, укладеного працівником з підприємством, установою, організацією, про взяття на себе повної матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та інших цінностей (недостача, зіпсування), переданих йому для зберігання або інших цілей (пункт 1 статті 134 КЗпП України), суд зобов’язаний перевірити, чи належить працівник до категорії працівників, з якими згідно зі статтею 135-1 КЗпП України може бути укладено такий договір та чи був він укладений. За відсутності цих умов на працівника за заподіяну ним шкоду може бути покладено лише обмежену матеріальну відповідальність, якщо згідно із чинним законодавством працівник з інших підстав не несе матеріальної відповідальності у повному розмірі шкоди.

Але, якщо договір про повну матеріальну відповідальність з торговим агентом, робота якого згідно з посадовою інструкцією не пов’язана із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або застосуванням у процесі виробництва переданих йому цінностей, і така посада не віднесена нормативними актами до посад з повною матеріальною відповідальністю, такий договір не повинен мати юридичної сили та не може бути підставою для матеріальної відповідальності у повному розмірі заподіяної шкоди.

___________________________________

З використанням практики застосування судами при розгляді справ окремих норм трудового права, за листом від 27.09.2012 № 10-1389/0/4-12 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

______________________________________Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *