АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Кві

3

Пленарне засідання Науково-консультативної ради ВССУ

Автор: admin

01 rus25 березня 2016 року відбулося чергове пленарне засідання54545453 Науково-консультативної ради (НКР) Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ України (ВССУ), яка працює над вирішенням спірних питань забезпечення єдності судової практики. Зокрема, пленарне засідання було присвячене обговоренню плану роботи НКР ВССУ на 2016-2017 роки. Цей план має досить велике значення для учасників судочинства, адже в цивільному, кримінальному законодавстві і у відповідних процесуальних законодавчих нормах, а також у судовій практиці дійсно дуже багато складних і спірних питань, які потребують вирішення.

Про напрями реалізації зазначеного плану та проблемні питання єдності судової влади й забезпечення однаковості судової практики, які запропоновано обговорити членам НКР, доповів суддя ВССУ, вчений секретар НКР, кандидат юридичних наук, доцент Олег Ткачук. Він зауважив, що вкрай актуальними нині є проблеми єдності судової влади та гармонізації процесуального законодавства, забезпечення ефективності судочинства, забезпечення єдності судової практики. Наступним аспектом обговорення, зауважив Олег Ткачук, має стати пошук напрямів спрощення судових процедур та розвиток альтернативних способів розгляду справ. У цьому контексті маємо приклад запровадження в Кримінальному процесуальному кодексі України (2012 року) інституту провадження на підставі угод, який в останні два роки застосовується у 20% кримінальних проваджень, що, безумовно, свідчить про його результативність. Наразі ж варто зосередити зусилля на методичній розробці інституту кримінального проступку, а також на вивченні та аналізі можливості імплементації в наше законодавство закордонного досвіду спрощення судових процедур розгляду дрібних цивільних спорів (цей аспект у деякій мірі вже був висвітлений нашим сайтом у статті «Єдиний спрощений механізм захисту цивільних прав у ЄС»).

«Доцільно також розглянути способи належного реагування на випадки зловживання особами своїми процесуальними правами. Покращення стандартів правосуддя, як і будь-якої іншої сфери суспільного життя, можливе лише за рахунок спільних зусиль суспільства і держави. Натомість доводиться констатувати, що сьогодні і суспільство, і держава обрали дещо інший вектор руху. Судова влада позиціонується державою і сприймається суспільством в якості джерела переважної більшості проблем, які існують в країні, що, безперечно, не сприяє нашій роботі», – наголосив Олег Ткачук.

Крім того, на обговорення пленарного засідання НКР було винесено спірні питання проекту постанови пленуму ВССУ «Про судову практику розгляду кримінальних проваджень, пов’язаних із постановленням суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови (стаття 375 КК України)».

Члени НКР обговорили особливості застосування ст. 375 КК України й висловили свої думки з приводу спірних моментів, які зводилися до того, що при роз’ясненні практики застосування зазначеної статті КК мають бути чітко визначені основні принципи правозастосування з урахуванням основ правосуддя і насамперед права на незалежне правосуддя.

Підсумовуючи дискусії на засіданні НКР, Голова ВССУ Борис Гулько висловив надію на плідну співпрацю представників судової влади і науковців, зазначивши, що спільна робота задля вирішення проблемних питань судочинства, які існують нині або виникатимуть надалі, дозволить вдосконалити роботу суду на благо якісного, ефективного та своєчасного відправлення правосуддя.

За публікацією сайту ВССУ

_______________________________________________

Опубліковано – квітень 2016 року

 

 

Зацікавила публікація?
  • Одержуйте нові публікації по RSS або E-mail.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *