АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Кві

24

Регламент проведення робіт із використанням пестицидів та агрохімікатів

Автор: admin

У зв’язку з настанням  весняно-літнього періоду та з метою профілактики отруєнь агрохімікатами та пестицидами серед населення району, Сокирянське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує про вимоги при провадженні діяльності пов’язаної із зберіганням, застосуванням, транспортуванням  пестицидів та агрохімікатів. (ці вимоги стосуються не лише Сокирянського району, а є такими ж на всій території України – прим. адм. сайту).

Керуючись Законом України «Про захист рослин», «Про пестициди та отрутохімікати», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про бджільництво», Державні санітарні правила 8.8..1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», Порядок одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами «Перелік пестицидів та агрохімікатів дозволених в України».

Застосування пестицидів для захисту рослин від шкідливих організмів є невід’ємною складовою сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур. Забезпечити правильність використання пестицидів – справа не тільки важлива,а й украй складна,адже асортимент препаратів надзвичайно великий і характеризується значним різноманіттям властивостей, призначень, особливостей, впливу на людину, теплокровних тварин, корисні організми.

Використання пестицидів в Сокирянському районі має свою специфіку значна частина сіл є густонаселеними,а сільськогосподарські угіддя знаходяться в притул до будівель мешканців населених пунктів. У такій ситуації часто відбувається порушення вимог чинного законодавства при застосуванні пестицидів і агрохімікатів (зокрема в частині недотримання зон санітарних розривів від населених пунктів, водойм.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про пестициди та отрутохімікати» застосування пестицидів у господарствах, в індивідуальних садах і городах, у побуті має здійснюватись тільки згідно «Переліком пестицидів і агрохімікатів», дозволених до використання в Україні.

При роботі з пестицидами необхідно дотримуватись таких правил:

  1. Вимоги щодо застосування пестицидів у межах населеного пункту.

Всі роботи з пестицидами в межах населеного пункту слід проводити з 22 до 07 години ранку при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град. С за допомогою ранцевого обприскувача при швидкості руху повітря до 4м/с.

Для  обробки індивідуальних садів і городів в межі населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населення.

У масштабі населеного пункту забороняється повсюдна, одночасна обробка рослин однотипним препаратом, яка може обумовити масове надходження в атмосферне повітря населених пунктів аерозолю та парів токсиканта. Такі ситуації регулюються календарним графіком робіт чергуванням асортименту препаратів в період інтенсивних обробок.

Купувати пестициди та отрутохімікати слід тільки в спеціалізованих магазинах, де є всі необхідні дозвільні документи.  Торгівля повинна проводитись тільки фасованими, герметичного упакованими препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

  1. Вимоги щодо застосування пестицидів за межами населеного пункту.

Всі роботи з пестицидами за межами населеного пункту слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град. С. Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне).

  1. Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 метрів, при штанговому – 300 метрів.
  2. Для правильного та безпечного використання засобів захисту рослин на присадибних  та дачних ділянках слід дотримуватися особливих правил:
  • обприскувати рослини, коли шкідник чи хвороба перебувають у найбільшій фазі (стадії). Для цього необхідно користуватися порогом шкодочинності та вдатися до консультації спеціаліста ;
  • використовувати тільки дозволені до застосування на присадибних ділянках препарати;
  • застосовувати препарати в оригінальних фірмових упаковках, що дасть змогу уникнути покупки фальсифікату;
  • дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту, оберігати згідно рекомендаціями домашніх тварин, бджіл та птицб під час роботи з засобами захисту рослин.

При потраплянні препарату на шкіру – зняти забруднений одяг, промити теплою водою з милом або слабким содовим розчином. При потраплянні в очі ретельно промити їх великою кількістю води. При проковтуванні негайно звернутися до лікаря з упаковкою з під препарату;

  • зберігати препарати в закритих оригінальних упаковках в добре вентильованому, захищеному від сонця і вологи місці при температурі не нижче 0С та не вище + 35С. Зберігати окремо від продуктів харчування, кормів і питної води. Не допускати можливості доступу до препаратів дітей та домашніх тварин.

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області нагадує сільгоспвиробникам, які застосовують засоби захисту рослин під час цвітіння медоносних рослин зобов’язані не пізніше ніж за 3 доби до початку обробки попередити про це пасічників та органи місцевої влади. При цьому повідомити точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблюватись, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і  строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл.

На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути вказані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл.

Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

Більшість пестицидів втрачають свою токсичність і становляться безпечними для бджіл через 1-3 доби після обробки рослин і невелика група через 5-7 днів.

Юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність, що впливає або може вплинути на стан бджіл, зобов’язані забезпечити їх охорону, дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння. В Україні діє Інструкція по профілактиці отруєння бджіл пестицидами. Згідно статті 18 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або надання неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин.

Державний фітосанітарний інспектор  Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області  Мудра І.В.

Фахівець І категорії відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Сокирянського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області Камінська А.С.

___________________________________________________________

Публікація – квітень 2020 рокуЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *