АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Чер

27

Аліменти з військовослужбовців

Автор: Advocat

15371042012-alimentyУ відвідувачів сайту часто виникають питанняна русском языке щодо правильності врахування тих чи інших доходів при стягненні аліментів. В цілому це питання, відповідно до норм Сімейного кодексу України (СК), регулюється Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. N 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб».

До регулювання цього питання вирішило також приєднатися Міністерство оборони України (МО), яке видало наказ від 15 травня 2013 № 316 «Про затвердження Переліку додаткових видів грошового забезпечення та інших виплат, здійснених у грошовій формі, що не підлягають облікові при відрахуванні аліментів з військовослужбовців Збройних Сил України». При цьому слід зазначити, що СК такі повноваження цьому відомству не надає. Щоправда, МО посилається на те, що діє відповідно до зазначеної постанови КМУ, але навіть при цьому виникають питання щодо законності доповнення «Переліку» іншим «Переліком». Окремі, внесені до переліку доходи також викликають сумніви в законності, правильності й справедливості їх внесення туди, з погляду дотримання балансу інтересів дітей військових аліментників та самих цих військовослужбовців.

Та все ж, цей наказ МО зареєстрований в Мінюсті, а тому, як такий, що ні ким не скасований має виконуватися. Доречи, раніше також діяв приблизно аналогічний наказ МО – N 320 від 4 листопада 1996 року. http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0698-96

Але ж повернемось до нового – нині діючого… Не будемо цитувати увесь наказ, а представимо зацікавленим відвідувачам сайту лише сам перелік. Отже, з військовослужбовців Збройних Сил України не стягуються аліменти з наступних видів доходів:

1. Одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби.

2. Одноразова допомога на початкове обзаведення.

3. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

4. Грошова компенсація за піднайом (найом) жилих приміщень.

5. Грошова компенсація у розмірі вартості набору продуктів особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (тобто – пайкові).

6. Суми витрат, що відшкодовуються під час відряджень.

7. Польові виплати.

8. Грошова премія як вид заохочення, встановлений Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

9. Допомога в проведенні поховання і компенсація матеріальних витрат на ритуальні послуги та спорудження надгробків.

10. Грошова допомога для оздоровлення.

11. Винагорода за тривалість безперервної військової служби.

12. Підйомна допомога та добові за час перебування в дорозі.

13. Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами.

14. Грошова компенсація за невикористані дні відпустки.

15. Грошова компенсація військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення.

_____________________________________________________________

Публікація – червень 2013 р.коментарі 2

 1. Игорь :

  Добрий день!
  Ми звернулись до пенсыйного фонду з таким листом:
  “Я, Ц., пенсіонер МВС з 25 січня 2011 року, згідно виконавчого листа Смілянського міськрайонного суду зобов’язаний сплачувати аліменти на утримання дочки Анастасії Олександрівни, 1995 р.н. на користь матері дитини Вікторії Вікторівни у розмірі ¼ частини заробітку.
  З часу виходу на пенсію аліменти у вказаному розмірі стягуються з моєї пенсії, нарахованої з урахуванням надбавок, цільової грошової допомоги та інших доплат до пенсії, встановлених Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
  В той же час, відповідно до ст. 16 вищевказаного Закону до моєї пенсії за вислугу років, нараховується надбавка як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї – трьох малолітніх дітей – Євгена Олександровича, 2006 р.н., Владислава Олександровича, 2007 р.н. та Ростислава Олександровича, 2009 р.н.
  Оскільки ця надбавка згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має цільове призначення, то повинна витрачатися саме на утримання дитини, а тому зазначена надбавка до пенсії є моєю невід’ємною гарантованою державою виплатою і не підлягає стягненню на користь іншої особи – в даному випадку стягувачки аліментів.
  В зв’язку з викладеним прошу:
  – надати мені довідку за час з січня 2011 року по липень 2013 року про розмір нарахованої мені пенсії та окремо про розмір надбавок на трьох малолітніх дітей до цієї пенсії;
  – вказати, на якій підставі та в яких розмірах здійснювалося стягнення в рахунок аліментів з нарахованих до моєї пенсії надбавок на утримання дітей;
  – здійснити перерахування аліментів за рахунок коштів, сплачених з січня 2011 року по липень 2013 року з надбавок до пенсії на неповнолітніх дітей на майбутній період, а також в разі зайво сплачених коштів повернути їх мені.

  З Пенсійного фонду прийшла відповідь, щоб їм не морочили голову, бо аліменти сплачуються з усієї нарахованої пенсії.
  Хочемо звернутися до суду, тільки не визначимося до якого та з яким позовом:
  – до місцевого з позовом про відшкодування шкоди та стягнення з пенсійного фонду суми зайво сплачених аліментів чи
  – до адміністративного з скаргою на незаконні дії пенсійного фонду та відшкодування шкоди на суму зайво сплачених аліментів?
  Дякую, у Вас досвіду побідьше, а в нинішньому бардаці вже запутався, незважаючи, що 15 років проробив слідчим!

 2. admin :

  Игорь, я вважаю, що Вам (як варіант) слід звертатися до місцевого районного суду в порядку ст. 383 ЦПК