А Д В О К А Т
Кучерявый Олег Петрович

полный комплекс юридических услуг, защита интересов граждан и юридических лиц

Апр

11

Борги и боргові розписки

Автор: Advocat

Здається: що може бути простіше боргових зобов’язань? Хтось дав у борг, хтось взяв, має повернути… Але повертають далеко не завжди і в цих випадках дуже часто виникають труднощі зі стягненням боргу. І слід зазначити, що основні труднощі виникають насамперед з вини займодавців.

Одна з досить частих проблем виникає у тих випадках, коли не укладено письмовий договір позики. При цьому слід зауважити, що такий договір не обов’язково повинен бути розписаний саме як зазвичай розписується договір. У відповідності до ч. 2 ст. 1047 Цивільного кодексу України (ЦК), «На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей«.

Тобто, цілком достатньо правильно оформленої розписки, яку не обов’язково посвідчувати у нотаріуса. Хоча слід зауважити, що нотаріальне оформлення позики в деяких випадках може посилити ефективність. Тобто, якщо Ви уклали договір, або хоча би оформили правильно розписку, то Ви себе законодавчо убезпечили від неповернення боргу. Але, якщо письмового документу про борг не має, то Вам ні які свідки не допоможуть, навіть якщо їх буде дуже багато, адже закон прямо забороняє посилатися на покази свідків у разі відсутності письмового документу. Це до речі стосується і тих випадків, коли повернення коштів відбувається без документального оформлення.

Що таке правильне оформлення розписки? Обов’язково повинно бути зазначено: хто і кого бере (повністю прізвище, ім’я, по-батькові, а не баба Маша у Нюри). Не завадить зазначити додаткові анкетні відомості: рік народження (особливо в населених пунктах з розповсюдженими прізвищами та іменами), домашню адресу, номер паспорту.

Друге обов’язкове зазначення у розписці – сума боргу. Обов’язково вкажіть і числом і прописом. Та вже якось не забудьте вказати, словосполучення » у борг». Вкажіть у якій валюті, а то деколи пишуть суму але навіть забувають написати чого (гривень, доларів США чи євро). Якщо даєте в борг долари, то обов’язково слід вказати, що то долари США. Не бійтеся писати, що позичаєте (даєте у борг) у іноземній валюті. Закон цього не забороняє.

Третє з головних зазначень – дата повернення. Це те, що частіше всього забувають написати у розписці. А це погано і згодом — при поверненні боргу потребує додаткових зусиль і значної втрати часу.

І те, що у нас, зазвичай, ні хто не пише в більшості випадків: про відсотки. Насамперед слід зазначити, що багато громадян вважають, що отримання відсотків по боргам у нас заборонено. Це не вірно. Отримання відсоткової винагороди дозволено і цілком правомірно буде вказати у розписці – під який відсоток Ви даєте позику.

До цього слід також пояснити, що у відповідності до ст. 1048 ЦК України, «Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики«. Тобто, якщо у розписці вказано розмір відсотків, то вони мають сплачуватися відповідно до цих умов. Але, навіть якщо у розписці нічого не зазначено про відсотки і не вказано, що позика безвідсоткова, то позикодавець автоматично має право на відсоткову винагороду на рівні облікової ставки Національного банку України. Цю обставину слід враховувати як позикодавцям так і позичальникам.

Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, «Боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший процент не встановлений договором або законом«.

Щодо дати повернення суми боргу: якщо так сталося, що у розписці вона з будь яких причин зазначена не була, то це не кінець. Згідно з частиною 2 статті 530 ЦК України, «якщо строк виконання боржником обов’язку не встановлений…, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов’язок у семиденний строк від дня пред’явлення вимоги…«. Згідно з частиною 1 статті 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у встановлений строк, а якщо строк не встановлений, протягом 30-ти днів з дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це. Тут є деяка колізія закону, але враховуючи, що для договору позики встановлена спеціальна норма, слід керуватися вимогами ст. 1049 ЦК, тобто – 30-денний строк з дня пред’явлення вимоги.

В такому випадку слід надіслати поштою або вручити особисто позичальнику письмову претензію про повернення боргу протягом 30-ти діб. Якщо надсилаєте поштою, то надсилайте листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення. Якщо вручаєте особисто, то обов’язково з розписом отримувача-позичальника і зазначенням ним дати отримання на копії претензії. Тридцятиденний термін слід відраховувати від дати отримання позичальником Вашої претензії. Відразу потому можна подавати позов до суду.

Якщо Ви впевнені, що претензія не дасть результату сама по собі, то допоки вона ходить поштою, можете готувати необхідні документи для судового позову. Наприклад звернутися до відділу статистики, щоб вони Вам нарахували розмір відсотків та інфляційні втрати. Чек оплати послуг статоргану збережіть, потім включите його у позов до матеріальних втрат. Це саме стосується і всіх інших матеріальних втрат, які пов’язані з витребуванням боргу і судовим позовом.

При поверненні боргу рекомендуємо позичальникам не обмежуватися тим, що кредитор (позикодавець) повернув розписку, а отримувати від нього також розписку про те, що борг від такого-то числа повернуто в такій-то сумі.

_____________________________________________________________

Публікація — квітень 2010 року комментария 183

 1. Татьяна:

  Олег Петрович!Очень прошу Вас ответить,можно ли через коллекторское агентство взыскать долг в пользу пострадавшего от воров,имеется исполнительный лист,но под предлогом «нечего с них взять»(сидят в тюрьме на 6-7 лет)судебные исполнители закрыли производство. С уважением,Татьяна

 2. admin:

  Татяне: можно, но вряд ли получится. В большинстве случаев эти агентства не далеко ушли от тех воров, которые Вас обокрали. А серьезные за мелочевку не берутся. В любом случае, ничего не платите им наперед.

 3. Дмитрий:

  Добрый день,
  Хочу к вам обратиться за советом.В случае,если я одалживаю человеку 600 польских злотых,но при этом у него есть паспорт,но загран,можно ли его использовать для оформления?
  и имеет ли значение возраст кого-либо из сторон при оформлении ?

 4. admin:

  Дмитрий: какой паспорт — не важно. Возраст может иметь значение, особенно для несовершеннолетних.

 5. Орлов:

  Шановний Олег Петрович!Чи оподатковується прибуток від процентів одержаних від позики. Яка відповідальність може настати у людини яка дає гроші під проценти. Чи є ризик окрім того що гроші не повернуть, так ще й наказаним будеш відповідно до законодавства. Адже читав недавно податковий кодекс достатньо все заплутано!)

 6. admin:

  Орлову: прибуток підлягає оподаткуванню, в податковому кодексі все написано. Відповідальність теж там розписана. Але податки потрібно платити тоді, коли отримаєте прибуток.

 7. Дмитрий:

  Олег Петрович подскажите пожалуйста, ситуация обратная, деньги вернул а расписку не забрал, и в замен не потребовал расписку о получении денег (все было на доверии), он подал иск в суд с требованием вернуть деньги. Какие мои аргументы в этом случае?
  Есть ли у Вас судебная практика по этому поводу?

 8. admin:

  Дмитрию: большая вероятность, что Вам прйдется платить еще раз. Система таже: нет документа, не было возврата денег, на свидетелей ссылаться не имеете права.

 9. Елена:

  Здравствуйте! Подскажите пожалуйста, если должник не возвращает деньги и после судебного разбирательства, есть-ли у расписки какой либо строк??? И что делать в такой ситуации…

 10. admin:

  Елена: после решения суда расписка никакого значения не имеет, действует только решение суда. Получайте в суде исполнительный лист и подавайте в исполнительную службу.

 11. Елена:

  Уважаемый Олег Петрович а подскажите, как долго исполнительная служба может рассматривать этот лист, или как быстро они «заставят» вернуть долг?

 12. admin:

  Елена: рассматривать не долго, а когда заставят и смогут ли заставить — это вопрос к исполнительной службе.

 13. Саша:

  Олег Петрович. Подскажите, если я даю в дол деньги на лечение человека но он сам не может написать расписку, может ли это сделать его жена (гражданская)? Если да, то как правильно написать и что нужно добавить в объяснение?

 14. admin:

  Саша: жена гражданская расписку может дать, но она же и будет по этой расписке должницей, что бы Вы там не писали

 15. Артем:

  Цитую: «Тобто, цілком достатньо правильно оформленої розписки, яку не обов’язково посвідчувати у нотаріуса. Хоча слід зауважити, що таке посвідчення в деяких випадках може посилити дієвість цього документу.» Хіба можна її посвідчити? У пункті 260 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України визначено, що «нотаріус засвідчує справжність підпису на документах, зміст яких не суперечить законові і які не мають характеру угод». Оскільки розписка носить характер угоди, нотаріус не може засвідчити на ній справжність підпису особи.

 16. admin:

  Артем: нотаріус і не буде посвідчувати безпосередньо розписку, він складе договір позики на гербовому папері. Це і мається на увазі. Та напевне, слід уточнити у статті, щоб не небуло цих двозначностей у розумінні.

 17. Галина:

  Олег Петрович, мой муж попал в такую ситуацию одолжив знакомому, директору фирмы пласт окон.2000дол. на год и получил от него принтерную расписку с подписями свидетелей, по истечении длительного времени, обратившись в суд он был удивлён, когда ответчик представил суду тоже принтерскую расписку, но уже от мужа, что тот якобы получил деньги и опять были подписи тех же свидетелей и роспись мужа????Вот уже 6 лет тянется судебная волокита, муж подал на три экспертизы и те не смогли ни опровергнуть ни подтвердить подделку, а когда со стороны ответчика была сделана экспертиза, то овет был положительный в его пользу, и свидетели хоть и путанно, но подтверждали факт возврата денег(боясь увольнения).Даже адвокат нам не может помочь. Так, что, если ответчик со связями и деньгами ничего не докажешь, и первая расписка роли не сыграла, ответчик сказал, что когда отдавались деньги, муж сказал, что расписка потеряна им, поэтому-то пришлось писать другую.

 18. admin:

  Галина: я не очень понял, что такое в Вашем случае принтерная расписка, но в принципе, надо всегда смотреть — где ставите свои подписи. А вообще-то, против последнего Вашего утверждения — о связях и деньгах, спорить трудно

 19. Татьяна:

  Уважаемый Олег Петрович, согласно ст. 1048 ГКУ я как кредитор могу требовать от должника процент от суммы долга. Подскажите, пожалуйста, как насчитать такой процент выходя из ставки НБУ. Заранее спасибо

 20. admin:

  Татьяна: обратитесь в райуправление статистики. Они расчитают и это будет официальным документом

 21. Анатолий:

  Здравстыуйте, Олег Петрович! Спасибо большое за Вашу работу и помощь людям!У меня ситуация с распиской следующая.Работал в магазине, собственник насчитал недостачу, под псих.давлением написал расписку о том, что взял в долг, указал сумму недостачи, думал что пишу расписку о недостаче, потом собтвенник магазина подал в суд иск о взыскании долга по даговору займа, но я в заем деньги не брал, расписка писалась сразу после проведения инвентаризации в присутствии собственника и бухгалтера-ревизора фирмы. Как доказать, что договора займа фактически небыло, а расписка есть письменным подтверждением недостачи и гарантией её погашения. Через месяц после ревизии собственник обращался в прокуратуру з заявление о привл. к уголовн. ответственности за расстрату, т.е.факт недостачи там упоминался, ему вернули заявлениеЮ, потому, что не получилось меня привлечь. Спасибо заранее!

 22. admin:

  Анатолий: если собственник подал в суд, то доказывайте все, что Вы говорите, в суде. Просите суд истребовать из прокуратуры отказной материал по заявлению собственника (заявления не возвращаются, просто выносится постановление об отказе в возбуждении уголовного дела), просите вызвать свидетелей. Хотя я не уверен, что для Вас имеет существенное значение — в связи с чем возник долг (я, правда, не знаю всех обстоятельств Вашего дела). Вообще-то, я советовал бы Вам обратиться к адвокату по месту жительства. Удаленными консультациями Вы свою защиту не обеспечите

 23. Євгеній:

  Доброго Дня Шановний Адвокате! я позичив гроші знайомому досить значну суму, він написав розписку( але не натор. завірену, ) все прописано- сума боргу , кінцеву суму і дату повернення, строки. Іще віддав в залог паспорт. Борг по розписці не віддає уже 3 неділі, Як правильно і законно забрати кошти, не приміняючи фізичної сили.. С повагою Євгеній.

 24. admin:

  Євгений: подавати в суд, але паспорт забирати в заставу — це незаконно. Це може бути використано проти Вас

 25. Євгеній:

  Я РОЗУМІЮ, АЛЕ В РОЗПИСЦІ ЦЕ ПРОПИСАНО ЩО ПАСПОРТ ІДЕ ЯК ЗАЛОГ. ЯКЩО ВЛАСНИК ПАСПОРТА САМ ПОГОДИВСЯ ЙОГО ДАТИ ,, ТО ЦЕ ТЕЖ НЕЗАКОННО?

 26. admin:

  Євгеній: не законно. Паспорт не може бути предметом застави, Ви обмежили людину у здійсненні своїх прав, для реалізації яких йому може бути потрібний паспорт. Він згодом, наприклад, може послатися на те, що через це він не зміг влаштуватися на роботу, заробити гроші, щоб віддати Вам, або ще безліч інших варіантів. Та й ще скаже, що то була його вимога. А взагалі: який в цьому був сенс? Пустопорожнє створення для себе проблем і ні що більше. При бажанні новий паспорт одержати не так вже важко, а Ви старий поставите у рамочку і будете на нього дивитися

 27. Оксана:

  Доброго дня. Чи має юридичну силу боргова записка, складена у такій формі: «Я Іванов Іван Іванович (паспортні дані) зобов’язуюсь повернути Петрову Петру Петровичу суму вкладену в будівництво моєї споруди в розмірі 10 000 (10 тисяч гривень) до 1 жовтня 2011 року. Дата та Підпис.?

 28. admin:

  Оксана: точно не скажу, адже це пов»язано з інвестуванням у будівництво. Краще цього уникати. І для чого це зазначення про вклади в споруди?

 29. Оксана:

  Справа в тому, що одні «хороші знайомі» запропонували нам збудувати на їх території 2-й поверх будівлі та проживати скільки завгодно, а якщо ми захочемо з»їхати — вони повернуть гроші вкладені в будівництво. Згодом ми збудували 2-й поверх, вклали чимало коштів та власних сил, але прожили не довго і нас «попросили зїхати». Коли мова зайшла про вкладені кошти звісно «хороші знайомі» відмовились повертати. Коли ми заявили, що маємо право розібрати будівлю і забрати вкладені будматеріали (оскільки є свідки та чеки на всі будматеріали), вони згодились написати боргову розписку. В звязку із вищевикладеним боргова розписка має саме таку форму. Ситуація звичайно «дурнувата», але на помилках навчила, що гроші і друзі — речі не сумісні.

 30. Сергей:

  Доброго дня!
  Ось така ситуація: Заключено договір поставки обладнання між двома юридичними особими. Частину суми згідно договору покупець сплатив, а частину доволі не маленька сума, покупець не сплачуе, аргументуючи видсутністю фінансової можливості. В договорі чітко зазначені сроки сплати (які вже пройшли), і зобов’язяння.
  Питання, чи є юридично грамотно вимагати у Директора (покупця) розписки по сплаті боргу наприклад зазначити до якого числа? Чи буде це доказом у суді.
  Дякую!

 31. admin:

  Оксана: покажить документи адвокату

 32. admin:

  Сергей: Ви ж самі пишите, що в договорі вже прописані строки. Ви можете укласти додаткову угоду, або обмінятися листами про погодження переносу строків поверненя коштів. Для чого розписка? З розписку від підприємства дуже легко недооформити і тоді будуть проблеми.

 33. Ігор:

  Пане Адвокат! А чи є можливість повернути борг згідно боргової розписки від громадянина України, який в даний момент перебуває на території Росії?

 34. admin:

  Ігор: можливість є, а чи получиться — не знаю. Подайте в наш суд, потім хай виконавча служба встановить заборону виїзду за кордон — боржника впусять, але вже не випустять. Може і майно якесь його в Україні є — арештують, продадуть…

 35. Андрей:

  Уважаемый Олег Петрович!Мной и продавцом была составлена расписка о том что я выплатил продавцу всю сумму за купленный у него дом(договор купли продажи в связи с моей болезнью составить не смогли а продавец очень нуждался в деньгах).Продавец расписался в ней и указал что материальных претензий не имеет и сумму получил в полном объёме.Расписка была заверен в сельсовете подписью свидетелей.Теперь мне нужна генеральная доверенность от продавца чтобы приватизировать дом.Он мне ее не дает.
  Требует ли такая расписка нотариального заверения и будет ли признана судом как доказательство выплаты денег?
  Заранее благодарю!

 36. admin:

  Андрей: Расписка будет признана, но этого мало. Это только подтверждение получения денег. Вам надо подавать иск «про спонукання продавця нотаріально посвідчити договір куплі-продажу», хотя дело скользкое. Обратитесь к адвокату, а то можете прогореть, договор могут признать «неукладеним».

 37. Андрей:

  Я хочу сослаться на то что продавец уклонялся от подписания договора,а в расписке прямо указано что деньги за продажу дома получил.А договор как-бы и есть неукладеним….просто продавец вымагает еще деньги за ген. доверенность..А договор фактически был.Потому и спросил о силе данной расписки.Это главный аргумент.

 38. Ирина:

  Одолжила деньги знакомой в апреле 2011 года,но расписку она мне не написала, от долга пока не отказывается , но и не возвращает . Как быть?

 39. admin:

  Ирина: попробуйте при свидетелях потребовать расписку. Можете попробовать записать разговор на диктофон. В суде не поможет, но психологическое воздействие может оказать

 40. Ирина:

  Спасибо за ответ, Олег Петрович. Обязательно воспользуюсь.
  Посоветуйте,как разобратся в следующей ситуации. Зарание благодарю.
  В начале года оформила кредит в кредитном союзе,где работала, с условием, что по истечению 2-х месяцев уплачиваю сумму тела кредита без начисления процентов(на доверии). Но по сложившимся обстоятельствам уплатила на 2 недели позже.Перед уплатой перезвонила в офис и согласовала сумму с руководителем, остановились на сумме без процентов( есть квитанция).Через некоторое время получила по почте письмо, что я являюсь должником и права на мой кредитный договор передан коллекторской фирме «НННННН» и все оттуда истекающие проблемы.НО на дату оформления счета кредитного союза были «заморожены» и действовал мораторий на выдачу кретитов; иными словами союз не имел права оформлять выдачу кредитов никаким образом. Должна ли я платить и кому ????

 41. admin:

  Ирина: такие вопросы удаленными консультациями не решаются.

 42. Олена:

  Доброго дня Олег Петрович. В нас є договір позики завірений нотаріусом а грошей ще не повернули. Ось він договір:
  Договір позики грошових коштів
  20 березня 2005 року
  Ми ПІП дата народження адреса, далі «Позикодавець»з однієї сторони та ПІП дата народження, адреса далі «Позичальник»з другої сторони склали цей договір про наступне: Позикодавець передає у власність позичальникові грошові кошти у сумі 20 000,00грн. (двадцять тисяч гривень 00 копійок), а позичальник зобовязується повернути Позикодавцеві таку ж суму грошових коштів на умовах визначених цим договором. Грошові кошти які є предметом цього договору, передані Позикодавцем та отримані позичальником до підписання цього договору. Зазаначену вище суму позичальник зобовязується повернути готівкою в строк до 15 липня 2005 року.
  (надмірне цитування видалено)
  А тепер питання:
  пройшло вже 6 років а гроші не повернуті. Письмових вимог ми не виставляли. чи правда те що ці гроші вже неможливо повернути. Мовляв від дати повернення пройшло 3 роки і за ці роки що пройшли ми не виставили письмових вимог про повернення коштів лише двічі були усні вимоги але без свідків?
  Чи все таки є шанс повернути їх у судовому порядку?
  Щиро дякую за відповідь.

 43. admin:

  Олена: суд має розглянути Ваш позов, але, якщо протилежна сторона до завершення розгляду справи заявить про застосування позовної давності, суд може її застосувати і Вам відмовлять у задоволенні позову

 44. Анна:

  Доброго дня,
  На даний час маю таку ситуацію. Взяла гроші в борг, домовленість була усна, жодний розписок чи договорів не підписували.Гроші передавалися мені банківським переказом, з титулом — поповнення рахунку. Борг повернула в повному обсязі через деякий час, про що є квитанції про переказ за кордон через Вестерн Юніон( бо на час повернення боргу позикодавець був за кордоном), при чому комісію за перекази платила сама, а не вираховувала з позиченої суми. Тепер позикодавець вимагає ще гроші — ніби то компенсувати їй витрати на дорогу, що були коли вона забирала гроші з банку. Погрожує зіпсувати мені репутацію, дзвонить до членів моєї сім»ї, на роботу. Яким чином я можу вплинути на дану особу, щоб вона залишила мене та мою сім»ю у спокої? Чи можу я подати на неї в суд за вимагання грошей??
  Половину заборгованої суми я повернула, купивши авіаквиток позикодавцю, є квитанція про оплату квитка на її ім»я.Решту – через Вестерн Юніон, як і писала вище.
  Наперед дякую за відповідь.

 45. admin:

  Анна: у принципі — можна, але тут можна заплутатися. Потрібно добре думати — що писати у заяві до міліції. Я Вам в цьому з далеку допомогти не зможу.

 46. Евгений:

  Здравствуйте! 12 лет прожили в браке с бывшей супругой. У нас 2 квартиры. В одной жили вторую (супругину) сдавали. В какой-то момент 5 лет назад возникла необходимость сделать ремонт в моей квартире, на что супруга выделила деньги из своих запасов. Ремонт сделали. Теперь развелись. Она требует вернуть эту сумму обратно, под предлогом, что это её деньги, а ремонт остался у меня. Добавлю, что она в течение 10 последних лет не работала, хотя трудовая книга где-то была пристроена и сейчас она говорит что работала оказывается. Расписок о долге с датами и паспортными данными нет. Я и не против поэтапно вернуть сумму, но ей надо всё и сразу. Угрожает всеми способами. Какие у неё шансы на успех при таких раскладах? Спасибо.

 47. admin:

  Евгений: ремонт — это совместные расходы на совместные потребности. Шансов у нее нет и не было б, даже если было бы документальное подтверждение. Однако, если стоимость Вашей квартиры за счет совместно проведенного ремонта при проживании в браке существенно увеличилась, она может ставить вопрос о признании ее права собственности на некоторую часть Вашей квартиры. Это теоритически, а как практически — зависит от доказательной базы.

 48. Сергей:

  Здравствуйте! а если мне 17 лет,а одолжил деньги человеку которому 16 лет и он написал расписку,она действительна?
  куда мне обращаться если не вернуть деньги?

 49. admin:

  Сергей: в принципе, может быть действительна, но можно пробовать и отбиться от такой расписки. Зависит от многих обстоятельств, связанных с так называемой, деееспособностью.

 50. Сергей:

  а куда мне обращаться если не возвращает деньги?

 51. admin:

  Сергей: в суд. В зависимости от ситуации, возможно иск должны подавать Ваши родители, возможно не к Вашему должнику, а к его родителям

 52. Ярослав:

  Добрий день.Скажіть до якої суми можна посвідчувати по розписці з свідками?

 53. admin:

  Ярослав: фактично — необмежено.

 54. Наталія:

  Доброго дня!
  Скажіть будьласка чи можна повернути грошові кошти позичені, ще о 2001 р.,чи можна якимсь чином поновити терміни давності.
  коли у 2010р було судове рішення про те що вийшов термін давності повернення грошових коштів.
  Кошти згідно з розпискою не повертались,особа винна грошові кошти за місцем вказаної адреси не знайшлась а її адвокат відмовився давати її адресу.

 55. admin:

  Наталія: для відповіді потрібно знати всі обставини справи. Того, що Ви написали — недостатньо

 56. Наталія:

  Які саме обставини Вам потрібно знати?

 57. admin:

  Наталія: насамперед — полний і точний зміст розписки, в тому числі, передбачений цією розпискою строк повернення. З Вашого питання також не зрозуміло — про яке саме судове рішення 2010 р. йдеться. І таке інше… Значення має кошта дрібниця. А, враховуючи, що там вже були якісь судові рішення, то необхідно вивчати всі документи справи. Зверніться до адвоката по місцю мешкання.

 58. ОльгаМ:

  Шановний Олег Петрович
  Ситуація така: ми продаємо квартиру. Покупець – родич Іваненка І.І. Але той родич приїде з грошима на квартиру через 2 тижні. (нотаріального доручення представляти інтереси родича Іваненко взяти не може, перший знаходиться за кордоном)
  Чи можемо ми укласти з Іваненком І.І. наступну розписку. Вона буде мати юр.силу?:
  Я, Петренко Петро Петрович, 16.11.1971 р.н., прописаний …………, кв. (паспорт серія , виданий) отримав від Іваненка Івана Івановича… кошти в сумі …грн.(що відповідає сумі …тис. дол. по курсу НБУ на день підписання розписки) Зобов’язуюсь повернути позичену суму(по курсу НБУ, що діятиме на момент повернення коштів) до 25 грудня в разі, якщо Іваненко І.І. забезпечить укладання між мною і третьою особою договору купівлі-продажу квартири, що знаходиться за адресою: вул. Коваленка, 5, кв. 5.

  Тобто позичені мені …….. доларів через цю розписку — це своєрідний завдаток за квартиру Якщо угода не відбувається (тобто кредитор не організовує продаж квартири) — ми ці гроші залишаємо собі.
  Чи може запропонуєте кращі варіанти для нашої ситуації? Наперед дякую за відповідь
  Ольга

 59. admin:

  ОльгаМ: вибачте, але такі консультації на сайтах не даються — потрібно ретельно вивчати ситуацію. Та в будь якому випадку, представляти інтереси будь кого по правочинах можна лише маючи відповідні представницькі повноваження, тобто довіреність

 60. Онищенко Марина:

  Шановний Олег Петрович, у статті ви рекомендуєте при поверненні боргу отримувати від позикодавця розписку про те, що борг від такого-то числа повернуто в такій-то сумі. Я так розумію, що оформлена така розписка має бути на зразок боргової розписки? Питання: коли грощі повертаю у декілька етапів, краще брати розписки про повернення боргу за кожну частину сумми, чи коли борг буде сплачено цілком? У розписці не зазначено що усю сумму треба повернути за 1 раз, навпаки позикодавець вимагає (в усній формі) виплачувати по мірі сил, так би мовити.

 61. Надія:

  Олег Петрович,як що у боржника нічого немає за душою,тільки прописка в батьківській хаті,що в такому випадку присуджує суд? Його борг 2000 долларів і росписка була написана ним з датою і підписом.Согодні прийшов лист з суду з заявою про стягненя за ст.625 частиною 2 .

 62. Надія:

  Шановний Олег Петрович,в прикладі написання розпики Ви пишите ким завіриний паспорт(у позичальника) і всі паспортні дані позикодавеця,також місце позики і свідки…А якщо в розписці все є так ,як ви даєте в прикладі о крім вище написаного вона є дійсною чи будуть нюанси в суді з боку боржника.???

 63. admin:

  Онищенко Марина: краще брати розписки про повернення боргу за кожну частину суми

 64. admin:

  Надія: суд не цікавить — є з чого стягувати, або ні. Це питання виконавчого провадження вже після рішення суду

 65. admin:

  Надія: може бути дійсною

 66. Оксана:

  Здравствуйте. У меня вопрос по поводу дополнительного отпуска в связи с учебой. У студента 5 курса заочного отделения с 20.02.2012 г. по 04.03.2012 г. период сдачи госекзамена (вызов дают только на этот период). Можно ли согласно ст. 15 п.3 Закону «Про відпустки на навчання» требовать вызов на 30 календарных дней. Спасибо.

 67. admin:

  Оксана: вызов дается на фактическое время сдачи экзаменов, но студент ВУЗа имеет право на производстве получить в данном случаее 30-дневный доп. оплачиваемый отпуск по п. 3 части 1 ст. 15 Закона Украины «Про відпустки» (закона «Про відпустки на навчання» не существует), если он успешно учится. Видимо, надо на производство предоставить справку об успешной учебе.

 68. Оля:

  Доброго дня! Шановний Олег Петрович, ситуація наступна. Особа 1 уклала з Особою 2 договір купівлі-продажу речі, право власності на яку переходить після сплати другого траншу коштів. Не сплативши вказаної суми, Особа 2 продає цю річ іншій Особі 3. За ст.658 ЦКУ лише власник має право продажу. Як визнати такий договір (між Особа 2 і Особою 3)недійсним? Підсудність за місцем проживання Особи 2? Наперед Дякую!!

 69. admin:

  Оля: подається відповідний позов за місцем зареєстрованого проживання відповідача з посиланням на умови договору. Якщо це є завдання шкоди, то можна також за місцем завдання шкоди. Можна за місцем виконання договору.

 70. Олексій:

  Доброго дня! Пане Олеже як що замість «розписки» стоїть перше слово «зобов»язання» про повернення коштів,і невказані паспортні дані позичальника, а тільки його призвище та ініціали,та невказані свідки,все інше так як у Вашому зразку розписки, чи має воно юредичну силу для подання заяви до суду.
  Заздалегіть вдячний за відповідь!

 71. admin:

  Олексій: назва значення не має, свідки не обов»язкові, паспортні дані теж, але повне прізвище, імя та по-батькові все ж бажані. Недійсним таке зобов»язання не буде, але його можна намагатися оспорювати, заперечувати

 72. Ольга:

  Здравствуйте.Я являюсь потерпевшей(ст.187.ч4) преступников осудили с конфискацией имущества.Выплатят ли нам материальный и моральный ущерб с этой конфискации?Исковое еще рассматривается в суде, может нужно добавить туда требование по-выплате из средств, поступивших от конфискации?

 73. admin:

  Ольга: конфискация идет в пользу государства.

 74. зоя павловна:

  доброго дня, Олег Петрович. я позичила грошi громадянину грузii, розписка складена вiрно, з паспортними данними, сумою, та строком повернення. пройшло вже 6-мiсяцiв по закiнченню строку повернення,
  але позичальник не повертае грошi, мотивуючи це iх вiдсутнiстю,
  чи е шанси отримати борг через суд.? дуже вдячний))).

 75. admin:

  зоя павловна: через суд Ви можете отримати лише рішення суду. А питання його виконання — це вже друге питання, яке вирішується через виконавчу службу. Можливість залежить від багатьох обставин і я не можу сказати Вам чи вдасться його виконати. На відміну від Вас, я Вашого боржника не знаю

 76. Ольга:

  Здравствуйте, я опять по-вопросу конфискации.Даже если суд вынесет решение » про забезпечення позовних вимог», все равно все переходит в государство? Получается, что в нашей стране пострадавшие не получают ничего, даже то что у них украли?

 77. зоя павловна:

  Олег Петрович, хотiлосяб дiзнатись, чи дiють на грузинiв
  закони Украiни. спасибi.

 78. admin:

  Ольга: если статья предусматривает конфискацию, то она выполняется и идет в пользу государства. Иски удовлетворяются, но все зависит от того — что исполнят раньше. Если иски не были поданы и удвлетворены во время уголовного суда, то потом это вполне может быть бессмысленной тратой времени и денег — взыскивать будет нечего, если уже конфисковали имущество. Разве что подавать иск к государству?

 79. admin:

  зоя павловна: якщо грузини знаходяться в Україні, то укр. закони на них мають діяти. Але у нас вони і на українців не завжди діють

 80. Анна:

  Уважаемый Олег Петрович! Интересует Ваше мнение по вопросу подписания нотариального договора займа достаточно крупной суммы между физ. лицами с очень сомнительным должником, по вопросу возврата денег от которого, с большой долей вероятности, придется обращаться со временем в Суд.
  Скажите, пожалуйста, во-первых, мы хотели бы получить возврат денег безналичным путем на текущий банковский счет кредитора. В этой связи, для надежности, планируем указывать в Договоре займа, что подтверждением выполнения должником своих обязательств по Договору будет оригинал Выписки с банковского счета кредитора. Не противоречит ли это законодательству (в той части, что при выполнении должником должным образом своих обязательств, кредитор возвращает ему долговой документ с надписью или дает расписку), и не может ли это повлечь сложности в Суде при доказательстве невыполнения должником обязательств по договору займа, в случае, если деньги он на счет не вернет? Суть в том, что мы хотели бы уйти от расписок.
  Во-вторых, если в нотариальном договоре будет фраза, что «подписание данного договора подтверждает факт получения денег наличными», достаточно ли этого для подтверждения в Суде, что должник получил деньги в сумме, указанной в нотариальном договоре. Опять таки, чтобы уйти от расписок, добавит ли надежности, и, правильно ли это с юридической точки зрения, приложить к нотариальному договору нотариальное заявление должника, о том, что в этот день в таком-то городе он получил такую-то сумму денег и обязуется ее вернуть на условиях, изложенных в договоре займа с реквизитами. В этом случае, считается ли такое заявление долговым документом? Нужно ли прописывать его в Договоре и возвращать с надписью после выполнения Должником своих обязательств? Если да, то можно ли в пункте о документах, подтверждающих выполнение должником своих обязательств, указать два документа: Выписку из банковского счета кредитора и оригинал нотариального заявления с надписью кредитора? Если можно, и должнику удастся получить такое заявление, но деньги он не вернет, соответственно Выписки не будет, будет ли считаться в Суде, что должник выполнил свои обязательства по договору?
  Посоветуйте, пожалуйста. На завтра назначили подписание договора. Лучше бы и не подписывать, но подписание будет. Нам нужны максимально безопасные и надежные условия для кредитора.
  Заранее спасибо. С уважением, Анна

 81. admin:

  Анна: что-то Вы или слишком бессмысленно все усложняете или слишком мутите. А я по таким мутным вопросам консультации без достаточного знания ситуации не даю.

 82. Анна:

  Олег Петрович, спасибо за внимание к моему вопросу. Возможно это действительно слишком сложно. С ув., Анна

 83. Таня:

  Доброго дня!
  Скажіть будь ласка,якщо звернутись до людини з письмовою вимогою про повернення боргу і вона не отримає повідомлення, а лист повернеться за закінченням терміну зберігання чи можна в такому випадку відраховувати 30-ти денний термін?

 84. admin:

  Таня: не получится. Должник должен ознакомиться и этому должно быть подтверждение

 85. Николай:

  Добрый день, я ФОП, мой бывший работник отсудил у меня 11 000 грн долга по зарплате. В исполнительной службе мне сказали что я должен оплатить + еще 10% от суммы и максимум в течении полу года, потому как после истечения этого срока у меня будут продавать мое имущество (четвертая часть земельного участка).
  Можно ли это растянуть хотя бы на год а то сроки уже подходят я не смогу оплатить. Если пройдет пол года то будут описывать имущество?

 86. admin:

  Николай: отсрочить может только сама ВДВС за Вашим ходатайством. если захочет. Если не захочет, то будут описывать имущество

 87. Наталия:

  Доброго дня. Хочемо зняти квартиру, але господар відмовляється заключати договір, а пропонує написати розписку, так як вимагає передплату за декілька місяців наперед. Підскажіть, будь ласка, як можна висвітлити в ній, що при достроковому виїзді з помешкання він зобовязаний повернути нам залишкову суму???

 88. Виктория:

  Здравствуйте, скажитен пожалуйста,возможен ли вариант собрать подписи и обратиться в прокуратуру с жалобой. если человек взял под расписку деньги у ненскольких людей?

 89. admin:

  Наталия: хай напише у розписці, що взяв гроші за оренду квартири за такий-то період. Також там можна написати і те, що при достроковому виїзді з помешкання він зобовязаний повернути нам залишкову суму (це теж буде договір у формі розписки)

 90. admin:

  Виктория: конечно возможен. Прокуратура отправит в милицию (можно сразу и туда писать хоть коллективно, хоть и по отдельности). Милиция примет решение — есть ли в действиях этого лица мошенничество

 91. Виктория:

  Олег Петрович, а всё-таки на ваше усмотрение как лучше поступить, (если есть расписка, которая не завереная,сума долга составляет 2000 долларов США, кроме расписки ничего больше нет), обратиться в прокуратуру даже допустим без подписей других потерпевших, а еденалично, либо написать исковое заявление в суд? Заранее благодарна Вам за ответ и внимание!!!!!

 92. admin:

  Виктория: если не будет выявлено множественное число фактов, то обращение в прокуратуру или милицию не даст ничего. И даже по множественным — не факт. В суд можно обращаться в любом случае. А как именно Вам поступить, я не скажу, потому что для этого надо знать все обстоятельства, при чем — по документам.

 93. Ольга:

  Добрый день.Подали исковое заявление в суд Про стягнення боргу з боржника.А судья требует оригинал расписки, а не копию. Это законно? Ведь, если решение суда будет не в нашу пользу, мы смогли-бы подать в другой суд?

 94. admin:

  Ольга: требование законное, судья обязан проверить достоверность поданного Вами документа. По заврешению суда Вы имеете право на возвращение оригинала, но в другой суд после решения суда Вы все-равно подать иск по тому же поводу не сможете ни при каких обстоятельствах. Точнее — не имеете права. Вы можете только обжаловать решение суда в вышестоящие суды по инстанции

 95. Олексій:

  Добрий день!
  Порадьте в такій ситуації. Я проживаю в м.Рівне. Мною був укладений договір про надання послуг з приватним підприємцем в. М.Луцьк з перелоплатою. Послуги не були надані і я вимагав повернення грошей. Приватний підприємець написав розписку в якій зобов»язувався повернути гроші до певної дати. Ця дата наступила і гроші не були повернуті. В який суд потрібно звертатися в м.Рівне чи в м.Луцьк?
  І чи потрібно наймати адвоката чи я сам можу звернутися до суду?
  Дякую.

 96. admin:

  Олексій: по місцю реєстрації підприємця, або по місцю виконання договору, тобто у даному випадку — розписки

 97. Олексій:

  Пане Олеже чи може бути зазначено в розписці, що свідок — дружина.
  Спасибі за попередню відповідь!

 98. admin:

  Олексій: можно — дружина, можна взагалі без свідків

 99. Сергій:

  Доброго часу доби! Підскажіть, чи є дійсною наступна розписка: Розписка. Я, Петров Ігор Анотолійович, рік народження 1.11.1984 зобов»язуюсь віддати суми в розмірі 3000(три тисячі гривень) Мазуру Віктору Вікторовичу 12.04.2012 Петров (підпис)
  12.04.2012 — дата написання розписки

 100. admin:

  Сергій, вона дійсна, але її можна пробувати і заперечувати, адже не зазначена дата повернення і причина, в звязку з якою гроші потрібно «віддати».

 101. тарас:

  Доброго дня! Банальна ситуація , позичив гроші, боржник не повернув, подав в суд , виграв справу, суд присудив повернути мені гроші. В дію вступила виконавча служба. Пройшло три місяця, і ніякого результату. Що робити в иакому випадку? боржник нічого немає, голий і босий. Дякую!

 102. admin:

  тарас, за таких обставин, ні яких законних шляхів вирішення Вашої проблеми не існує. Хоча можна спробувати встановити йому заборону виїзду за кордон, якщо це для нього буде важливим.

 103. Ігор:

  Дорброго дня! Питання. Чи э певний ліміт боргової суми після якої, розписка повинна засвідчуватись нотаріально?

 104. admin:

  Ігор: взагалі-то є, але від недотримання цього ліміту нічого не міняється

 105. Наталья:

  2 года соседка сверху затапливала, по решению суда должна мне деньги. Исполнительная служба отписыватся, что не работае, содержит несовершеннолетних детей ОДНА, имущества НИКАКОГО нет. На самом деле,владеет квартирой, в которой проживает, успела срочно продать машину, чтобы на нее не наложили арест,много бытовойтехники и т.д., муж — частный предприниматель, должница у него же работает без оформления. Есть ли перспектива возврата денег? Можнл ли долг перевести на супруга должницы?

 106. Василь:

  Доброго дня. Маю письмову розписку від боржника про отримання коштів з вказанням ПІБ позичальника, дати отримання, суми, дати зобовязання повернути, розміру процентів щомісячних. Єдине що не вказано — від кого отримані кошти (недогледіли в тексті, на довірі все було).
  Чи буде ця розписка рахуватись доказом в суді?

 107. admin:

  Наталья: на супруга — нельзя. Вообще-то надо было подавать в суд на обоих солидарно. Ну а если им удалось вывести все имущество из под возможного ареста, то законных способов воздействия практически нет. Разве что наложить через исполнительную службу и суд запрет на выезд с Украины, если для должницы это может быть проблемой.

 108. admin:

  Василь: можно пробувати, але важко передбачити результат

 109. Татьяна:

  Здравствуйте. Муж одолжил 15 тыс гривен под расписку, долг не отдают. Если мы обратимся в суд то как долго будет он длится? и если тот человек не работает и живет с родителями, у него нет своего имущества, каким образом он отдаст деньги? заранее спасибо!

 110. admin:

  Татьяна: я не знаю — сколько будет длится у Вас суд, в каждом отдельном случае это бывает по-разному, поскольку зависит от очень многих факторов. Относительно исполнения решения суда тоже Вам ничего сказать не могу, это тоже вопрос индивидуальный для каждого случая. Вполне может быть так, что решение суда будет не возможно исполнить из-за отсутствия средств и имущества у должника.

 111. Светлана:

  Подскажите, сложилась неприятная ситуация — попали в ДТП , написали расписку что на ремонт даем 5000 грн и что обязуемся отремонтировать авто. Деньги в тот же день отдали, но расписку не забрали (т.к. были не в том состоянии чтобы думать о расписках ) . В момент когда передавали деньги есть свидетели — девченки из банка, которые видели факт приема-передачи денег. Т.к. деньги отдавали на улице возле места где произошло ДТП . Сейчас оказалось что этой суммы не достаточно и второе лицо вымагает еще сумму на ремонт и грозит что пойдет с распиской в суд. Наши действия ?

 112. admin:

  Светлана: можете пострадать, свидетели в таких вопросах во внимание, как правило, не принимаются. Если обязались отремонтировать и той суммы не хватает, то предложите оплатить окончательные ремонтные работы ремонтникам самостоятельно в обмен на оригинал расписки.

 113. Виктор:

  Здравствуйте. Есть расписка от руки. Дата возврата долга — 10.02.2008. Можно ли требовать возврат долга через суд?

 114. admin:

  Виктор: просить можно, но если ответчик заявит о применении исковой давности, то Вам откажут, поскольку срок пропущен.

 115. Елена:

  Доброго вечора! У мене таке питання, рік назад мій знайомий позичив своєму другові 12 тис. гривень. Розписка написана не була, боржник не заперечує того, що позичав гроші, але віддавати їх не хоче. Чи можливо щось зробити з точки зору закону(наприклад написати заяву до органів внутрішніх справ, посилаючись на шахрайство)? Допоможіть будь-ласка

 116. Віктор:

  Добрий вечір.
  Питання таке. Є договір позики, термін дії якого минув декілька місяців тому. Боржник кошти повернув лише частково (бл. 10% від суми). Цікавить, чи у разі позитивного рішення суду на мою користь про стягнення боргу не виявиться, що у нього немає майна. Адже він людина небідна, є нерухомість, фірма, машина, просто міг це все під час дії договору позики, або і перед укладенням переписати все на дружину чи повнолітніх синів. Як діяти в такому випадку?? Дуже дякую!

 117. admin:

  Віктор: гадання (чи виявиться, чи не виявиться) — це цікаво, але не з моєї сфери. Щодо того, якщо таки не буде майна, то и порадити Вам нічого не зможу, адже «не має» і є «не має». І на такі питання я вже відповідав по цій темі неодноразово.
  В черговий раз прошу всіх: читайте попередні питання та відповіді, цінуйте не лише свій час.

 118. Виктор:

  Олег Петрович, подскажите, пожалуйста, будет ли считаться нарушением сроков кассационного оскарження по гражданскому делу, если заказное письмо с кассационной жалобой отправлено по почте до истечения этого срока, а в суд доставлено на 1-2 дня после истечения?

 119. admin:

  Виктор: не будет пропуском, отсчет идет по дате отправки

 120. Ситуация такая:дал другу 250 гривен, на пару дней.написали расписку с паспортными данными. Прошло 10 дней.а он не вернул,я предупредил (на словах) что буду снимать по 5 гривен в день за каждый просороченый день.Вот уже должен 300. Куда обратиться о возврате денег?То что сумма маленькая не важно.Только через суд можно.Я хотел в правоохранительный органы сходить? Родителям его обращаться не буду. И если можно ссылки на статье в кодексе.

 121. admin:

  стас: обращаться только в суд. Все остальное написано в статье, в т.ч. и все статьи кодекса.

 122. А заявление в правоохранительные органы если написать ничего не будет?
  Мне хотелось бы знать чисто по закону(пусть даже и не исполнялось это) что делать если не вернули долг.Варианты кроме суда.Хоть какой0то

 123. admin:

  стас: в Вашем случае это ничего не даст, поскольку между Вами явно простейшие гражданско-правовые отношения. Кроме того, со своим «счетчиком» еще на проблемы можете нарваться, поскольку закон хотя и позволяет получать проценты, но не таким образом. Размер процентов или должен быть указан в расписке, или начисляется в соответствии с нормами Гражданского кодекса. В статье все указано. Кроме суда никаких законных вариантов нет

 124. Счетчик уже не принципиален.
  Просто в суд я не пойду это 100%,нельзя и не могу,а вот куда-то ещё можно
  ПОСОВЕТУЙТЕ ПОЖАЛуЙСТА

 125. admin:

  стас: мне что, Вам какой-то криминальный совет дать? Я же Вам ясно ответил, что законный путь один — в суд

 126. Игорь:

  Ситуация такая: отец выдал доверенность на автомобиль поверенному (генералка) и написал расписку в получении от поверенного денег за пользование автомобилем с указанием суммы. Через некоторое время поверенный звонит и просит вернуть часть суммы, утверждая, что он ошибся при передаче денег ( якобы дал большую сумму). Вопрос: может ли поверенный просить о возврате полной суммы денег, указанной в расписке при одновременной передаче автомобиля обратно отцу. Особенно волнует первая часть вопроса. Спасибо!

 127. admin:

  Игорь: такое не исключено. Расписка — это договор. А договор всегда можно просить признать недействительным полностью или частично, или расторгнуть, в переделах срока исковой давности (ст.ст. 257, 258 Гражданского кодекса http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15/print1350481011222999 ). В этих случаях обычно обязывают стороны все вернуть друг-другу.

 128. yura:

  Вопрос такой: Были взяты деньги в долг под рассписку, в которой был указан срок возвращения денег. Деньги в этот срок возвращены не были. Человек бравший деньги не отказываеться от этогог долга, но и возможности их отдать он не имеет. Является ли данная ситуация мошенничеством и поводом для возбуждения уголовного дела, при условии что в милиции уже есть одно заявление на данного человека?

 129. admin:

  yura: сам по себе долг, не зависимо от того, один такой факт, или несколько, не вялется поводом для привлечения должника к уголовной ответственности за мошенничество. Для этого надо доказать, что человек, когда брал деньги в долг, уже на тот момент не собирался этот долг отдавать. Ни по какому конкретному случаю не возможно дать ответ без изучения материалов дел.

 130. Andriy:

  Доброго дня!
  Будь ласка проконсультуйте з такого приводу:
  В борг була взята певна сума грошей. Розписки не було. Боржник не повертає.
  Питання — чи можна розписку скласти зараз, в якій просто буде вказано, що «такий-то зобов’язується повернути такому-то таку-то суму до такого-то числа»? Чи потрібно вказувати ще щось? І чи такої розписки буде достатньо в разі судового процесу (якщо боржник не поверне борг)?
  Наперед вдячний!

 131. admin:

  Andriy: можна скласти розписку і зараз. Все що потрібно зазначати — у зразку http://ukr-advokat.org.ua/зразок-боргової-розписки/#more-2661

 132. Віталій:

  Шановний Олег Петрович! Якщо я позичив гроші під розписку, і звісно ж людина відмовляється їх повертати. При цьому, у нього немає ні грошей, ні майна… Його батько неофіційно взяв на себе ці зобов»язання, проте за кілька місяців ледь віддав 10% загальної суми позики.
  Чи доцільно позиватися в суд? Чи допоможе це пришвидшити процес, або ж я просто буду чекати роками, поки він заробить ці гроші?

 133. admin:

  Віталій: я не знаю — як складеться у Вашій конкретній ситуації.

 134. Петро:

  Доброго Дня Олег Петрович!
  Я теж як і багато із читачів вашого форуму являють позикодавцем не малої суми грошей. Договір позики завірений нотаріусом є в наявності і строк повернення вже вийшов. На протязі цього часу позичальник не повернув жодної гривні, пропонує звертатися до суду оскільки він грошей немає офіційно і повертати немає із чого ОФІЦІЙНО! рішення суду повинно бути в мою користь, але як я зрозумів виконавча влада немає з чого стягувати, грошей прийдеться чекати до старості! Натомість він являється підприємцем, звичайно по паперах доходів немає, ЗАТЕ на протязі часу коли він повинен був повернути борг своє майно він подарував іншим особам, також в нього є машина(точніше дві- мікроавтобус і гру звик автомобіль) куплені по генеральній довіреності( оскільки вони не зареєстровані на нього,виконавча влада напевно не може їх арештувати? Чи не так?)
  Скажіть будьласка
  1)чи може виконача служба зобов’язати продати машину якщо позичальник купив її по гендовіреності для повернення позики?
  2)чи є інші шанси повернення грошей?
  3) підтвержуючі аудіо записи всіх розмов із позичальником є в наявності, в яких він зобовязується продати машину і повернути борг! Але в дійсності такого не робить. Чи може це якось допомогти суду чи виконавчій службі?

  Наперед вам дуже вдячний! З наступаючими свята ми Вас , і ще раз наперед дякую за відповідь!

 135. admin:

  Петро: шансів на виконання судового рішення у Вашому випадку дійсно не багато, але якщо Ви не подасте в суд позов про стягнення боргу, то їх взагалі не буде. Сподіватися на арешт автомобілю, яким боржник володіє по гендовіреності не варто. А от можливість визнання через суд недійсними договорів купівлі-продажу розпроданого до повернення позики майна існує і тоді боржник може зашевелитися. Але, відразу ж зазначу, що це складна, кропітка робота і теж не можна гарантувати, що це Вам вдасться.

 136. Ввсиль:

  Доброго Дня Олег Петрович!Продавці в моєму магазині зробили недостачу на кругленьку суму,написали розписку що повернуть кошти через місяць.Повертати гроші передумали,чи можу я звертатися до суду і чи є позовна давність в двному випадку?Дякую!

 137. Олег:

  Доброго дня шановний Олеже Петровичу. Будьте добрі, дайте пораду з наступного питання. Я взяв у борг 60 тис. грн. по нотаріально посвідченому договору позики без відсотків за користування позикою. Проте у розписці про зобов»язання повернути позику мав необережність погодитись на сплату щомісячно 10% за користування позикою. Зараз ми судимось, я не заперечую проти повернення позики отриманої згідно нотаріального договору, але позикодавець хоче стягнути з мене кошти предявивши у суд лише розписку про зобовязання повернути позику, тобто з відсотками, а не по нотаріально посвідченому договору позики… Чи має він на це право? чи є розписка в даному випадку договором, чи доповненням до нього, чи його невід»ємною частиною?

 138. Костя:

  Доброго дня! Будь ласка, проконсультуйте з такого приводу: Чи має ця розписка юридичну силу і, чи може це бути фактом шахрайства?
  Зміст розписки: «Я, ФІПб 1957р.н. паспорт серія номер, місце прож. беру завдаток в розмірі 2000$ (доларів США)дві тисячі, та 2000 (дві тисячі гривень) під зобов’зання в подальшому на купівлю-продаж мого садового будинку незавершеного за адресою, у громадянина місце проживання ФІПб р.н. паспорт серія номер. Забов’язуюсь в календарний місяць переоформити документи на вищевказане. 15.03.2010 підпис ФІПб.
  Розписка написана ним власноруч. Виникли проблеми з переоформленням незавершеного будівництва. Гроші не повертає, бо каже, що немає.

 139. admin:

  Василь, до суду звертатися можна, позовна давність — 3 роки, але у Вашому випадку можливо знадобиться звернутися до міліції з відповідною заявою.

 140. admin:

  Олег: щодо права, то це залежить від багатьох обставин справи, які мені з Вашого запитання не відомі. Розписка є формою договору, може бути навіть зміною договору, хоча у разі зміни, її форма повинна відповідати первісному договору, тобто — бути нотаріально посвідченою

 141. admin:

  Костя, ця розписка може мати юридичну силу. Можна звертатися в суд

 142. юлия:

  Добрый день. Скажите, пожалуйста, как правильно оформить претензию на почту? Может, ссылочку скиньте? Человек с 14 февраля должен 1000 долларов и процент, сегодня уже 22 число. На звонки не отвечает, по знакомым найти не можем. Специально приехали в другой город, чтобы его найти. Есть договор о инвестировании и акт принятия-передачи денег. К кому обращаться? после послания претензии реально 30 дней ждать? Каков процент возврата суммы? Спасибо огромное.

 143. Катя:

  Доброго дня! Допоможіть захистити права неповнолітньої дитини. При житті матері дитини вона по розписці отримала кошти від громадянки (аванс) в розмірі 9 тиисяч гривень за те, що в через місяць вони укладуть договір купівлі-продажу квартири, яка належала їй на праві власності. Але громадянка, яка отримала кошти померла. Зараз ця жінка звернулася до суду з позовом про стягнення збитків, відповідачем по справі є неповнолітня дитина. Чи має неповнолітній сплачувати грошові зобовьязання своєї матері? Дякую за відповідь.

 144. admin:

  юлия, не понял, что означает в данном случае «оформить претензию на почту». А по сути, в статье, в принципе достаточно написано, но если Вам все же не понятно, то обратитесь с Вашими документами по долгу к адвокату по месту жительства.

 145. admin:

  Катя, спадкоємець відповідає за борговими зобов»язаннями спадкодавця в межах розміру спадщини

 146. Катя:

  В даній розписці було зазначено, що вона продає квартиру цій громадянці і бере завдаток. Дана розписка може тлумачитися як договір купівлі-продажу який є недійсним, так як не був засвідчений нотаріально? Чи це все-таки грошове зобовьязання, яке необхідно виконати. І чи може дана ситуація розглядатися як шахрайство з боку померлої? Дякую Вам за розьяснення.

 147. admin:

  Катя, це не є договором купівлі-продажу. В даному випадку виникають правовідносини, які, в залежності від оформлення, можна тлумачити, як завдаток або як аванс. В будь якому випадку, та громадянка має право на повернення їй коштів. Шахрайства тут не має.

 148. Денис:

  Доброго дня.Мені боргують близько 15000 грн.Хочу правильно скласти розписку,але боржник не має постійного місця роботи та ніякого власного майна,тому навіть при несплаті боргу виконавча служба не зможе стягнути борг.Також нема в боржника поручителя.Підскажіть як бути?

 149. admin:

  Денис, складіть розписку, але щодо питання можливості стягнення я Вам нічого сказати не можу. Поки пройде строк по розписці, поки суд, може у нього щось з»явиться з майна. А може і нічого не вдасться…

 150. Дмитрий:

  Добрый вечер у меня такая ситуация. Мой друг посоветовал купить действующюю его фирму,то есть просто переписать на меня фирму просто, и взял роспуску что я у него одолжил деньги, и уехал за границу . Фирма оказалась с большими проблемами. Я хочу просто вернуть фирму. Как правильно сделать

 151. admin:

  Дмитрий, не совсем понятно — что значит «просто переписал»? Если это был какой-то договор, можно попробовать признать договор, по которому была переоформлена фирма, недействительным. Но в любом случае это не изменит ситуации с долгом по расписке. Это — отдельный договор и если Ваш друг упрется, Вы не докажите связь между переоформлением фирмы и распиской. При этом, даже если вернете ему фирму, все-равно будете должны ему деньги, как обычный долг.

 152. Людмила:

  Доброго дня. Мій чоловік підписав боргову розписку на певну суму грошей, яка мала цільве призначення (будівництво виробничого приміщення). Людина, яка дала ці гроші, по суті, інвестувала їх у виробництво. Вже пройщло близько півроку, як приміщення побудоване, інвестор отримує девіденди. І раптом він заявляє, що хоче повернути назад свої гроші в повному обсязі. Ми не маємо такої суми , адже всі гроші були вкладені у будівництво. Принаймні потрібен час, щоб продати будівлю. Як нам бути, підкажіть, будь ласка. Дякую.

 153. admin:

  Людмила, якщо розписка боргова, то це вже не є інвестиційний внесок. Більшого я не можу сказати без ознайомлення з змістом розписки. Єдине що ще можу порадити — більше не сплачуйте «деведенти»

 154. Владимир:

  Уважаемый Олег Петрович,по возможности помогите, пожалуйста, найти необходимые решения Верховного Суда или Высшего специализированного суда.
  Мой родственник, будучи директором частного предприятия, имел неосторожность подписывать и передавать в распоряжение коммерческого директора своего предприятия, для решения производственных нужд, пустые листы – «кард бланши». Через некоторое время при «содействии» коммерческого директора в банке у его знакомого, бывшего налоговика, был оформлен неподъемный кредит – вследствие которого, используя связи в правоохранительных органах, был возбужден букет уголовных дел и к моему родственнику применили меру пресечения в виде ареста. Приблизительно в это же время коммерческий директор обращается в суд с требованием вернуть денежный долг, предоставив в качестве доказательства документ, напечатанный на компьютере такого содержания: «Я, Ф.И.О., проживающий там-то, паспорт №88888, на 1 февраля 2008 года сумма моего долга Такому-то составляет 689 962 гривны, которые обязуюсь вернуть по требованию. Подпись (ручкой). 01 февраля 2008 г.». Далее пошли судебные разбирательства с переменным успехом о признании или непризнании данного документа (назовем его расписка) ничтожным. Защита стоит на том, что документ не подтверждает момент передачи денежных средств, отсутствуют свидетели передачи такой немалой суммы, и сам гражданский акт не совсем соответствует пребываниям статьи ЦК. После последнего рассмотрения чаша весов отклонились не в нашу сторону, готовимся к процессу в ВСС. В этой связи вопрос, не встречались ли Вам решения ВС, а в последующем ВСС вынесенные в кассационном порядке, в которых бы подобного рода документы признавались бы ничтожными и не обязывающими к исполнению.

 155. admin:

  Владимир, такие вопросы удаленными консультациями не решаются. А рыться по каждому вопросу на сайте в реестре и выискивать решения, я извините, не имею возможности. У меня еще и работа есть

 156. дмитро:

  Доброго дня Олег Петрович. Я брав товар і перещитали все в кошти під розписку, я кошти повернув всі через фірму поперерахунку на фірму вказану мені позичальником, розписку мені не повернув так як сказав що не може знайти. А через один рік подав позов на мене до суду, бо яко би ще нащитав проценти хоч за проценти не домовлялись. Що мені ви порадите робить. Дякую.

 157. admin:

  дмитро, не можу Вам нічого порадити, крім як звернутися до адвоката по місцю проживання, хоча не впевнений, що в цій ситуації можна щось виграти, адже Вас досить грамотно «розвели».

 158. Оксана:

  Здраствуйте!10 лет назад я продала гараж соседке за мизерную суму,который приписан к моей квартире в документах о приватизации.Я написала розписку.2 года назад соседка продала свою квартиру вместе с гаражом(розпиской).Я хочу вернуть деньги и забрать гараж обратно,как мне это сделать и кому возвращать деньги?

 159. admin:

  Оксана, ситуация интересная, но сложная. Формально, гараж до сих пор Ваш. Договариваться, скорее всего, надо с новыми покупателями квартиры. Но для полного ответа надо видеть расписку и документы на Вашу квартиру.

 160. Иван:

  Здравствуйте, уважаемый Олег Петрович. Попрошу помочь. Имеется договор займа, срок которого уже год как прошел. Человек деньги отдал лишь малую часть. Заказное письмо-требование вернуть долг на почту не идет получать. Вручал лично — но подписываться на копии , что он получил письмо, тоже отказывается. Подскажите, пожалуйста, как быть в такой ситуации и нужно ли вообще предьявлять ему официально такое требование (учитывая то, что срок в договоре конкретно указан и прошел уже год с момента как он должен было вернуть долг). Можно ли сразу идти в суд? Спасибо!!

 161. admin:

  Иван, если срок возврата указан в договоре, то такие обращения не обязательны, можно сразу — в суд. Тем не менее, предъявите суду при иске в качестве доп. доказательства копию Вашего обращения к должнику и копию конверта с отметкой почты о возврате его Вам, в связи с неполучением адресатом (а оригинал — в суд. заседании).

 162. Елена:

  Добрий день! Підскажіть будь ласка! Фіз. особа 1 позичае гроші фіз особі 2, сумма 100 000 тис грн.
  1. Чи потрібно підписувати договір позики?
  2. На підтверження підписання договору позики від Позичальника пишеться боргова розписка?
  3. гр. України своїм майном хоче виступити поручителем за Позичальника своїм майном , а саме нерухомістю, як правильно це оформити.?
  4. Позичальник має 50% акцій ТОВ «1» чи можливо в якості залога на отримані кошти надати частку акцій в ТОВ «1». Дякую. як це оформити.?

 163. admin:

  Елена, в Вашому складному випадку краще оформити договір позики з нотаріальним посвідченням

 164. Тетяна:

  Шановний Олег Петрович,допоможіть будь ласка…
  Я позичила гроші які нотаріально засвідчені.
  Людина повертала частково гроші і тепер гроші не повертає,і не вихходить на звязок.
  Термін повернення горошей закінчився (6 років) назад
  чи дійсне нотаріальне засвідчення,чи я можу звернутися в суд…Дякую…

 165. admin:

  Тетяна, звернутися до суду можна в будь якому разі, але боржник має право заявити про застосування строку позовної давності. Але, якщо боржник поверав гроші, то строк позовно давності переривається на період часткового виконання ним зобовязання. Але то все потрібно доводити.

 166. наталiя:

  Доброi ночi, Олег Петрович? Проконсультуйте будь-ласка по наступному питанню. Я з чоловiком розлучилась I стаэ питання подiлу майна (будинку), четы був побудований нами протягом подружнього життя. Протягом перiоду будiвництва нашi батьки робили нам подарунки у грошовiй формi на будiвництво будинка, а також була отримана позика вiд чоловiка батькiв без оформленные документiв, але з умовою, коли ми продамо старший будинок, то когти повернемо, що I було зроблено, при продажi старого будинку, покупцi поклали всi кошти на рахунок чоловiка, чоловiк мас переказати кошти на рахунок своэi мами, щоб погасити борг, чоловiк повiдомив, що борг перед батьками погашений. Зараз менi прийшла позовем заява в суд про те, що мама моро чоловiка хоче за собою визнати 1/3 побудованого будинку, так як згiдно розписок, якi нажав своiй мамi мiй бувшиц чоловiк, борг не був повернутий вчасно. Розписки написанi, як на сами че,I були подарованi, на суми боргу, якi погосили вiд продажу старого будинку, а також на ще iншi суми про якi я не маю доброго понятта + виписки з депозитiв сами чоловiка. Мiй бувший чоловiк велика посадова особа в банку, мама останнi 20 рокiв не працювала.чоловiк сказав, що вiн знайде методи забрати собi новий будинок. У нас двоэ дiтей 11 рокiв I 18 рокiв студентка, дитина 11 рокiв I я прописанi в новому будинку, жодноi допомоги на дiтей вiд бувшого чоловiка не отримую. Допоможiть розiбратись в моiх правах на майно
  Перепрошую, писала через телефон, не будь можливостi перевiрити. Ще одне питання, чи можна встановити давнiсть розписки, яка датована ще 2008 роком.Дякую.

 167. admin:

  наталія, де які фрази важко зрозуміти — що Ви мали на увазі, але в цілому, визнати право власності на частину будинку через борг не можна, з Вашого чоловіка і з Вас можуть лише стягнути борг (навпіл). Але дуже багато залежить від детального змісту розписок. Більш того я Вам за будь-яких обставин сказати не можу, в таком режимі спілкування це не можливо. Раджу звернутися за юридичною допомогою по місцю проживання, самі Ви навряд чи таку справу витягнете.
  Щодо можливості встановлення давності записів кульковою ручкою і на принтері, то є такі методики. Спробуйте звернутися з цього приводу за адресою himica@meta.ua

 168. Владимир:

  1.Моя мама(87років) володіє одна квартирою та проживає в ній.Спадкоємцями є я і сестра. 2.Сестра бере на себе всі обов’язки по догляду за нею,але хоче щоб мама подарувала їй квартиру. 3.Мені пропонує 20 тис $ ,але посилаючись на те,що гроші лежать на депозиті термін якого закінчується в грудні 2013 року пропонує написати боргову розписку на 20 тис $ з терміном повернення в грудні 2013 року. 4.Чи буде така розписка законою?

 169. Світлана:

  Я позичила громадянину Ізраіля 2000 грн. на термін 2 тижні. У мене є дані цього громадянина мобільний телефон і e-mail, паспортні дані. Він зараз змінив зйомну квартиру адреси якої в мене немає. Боргова розписка в мене є засвідчина свідком де вказані його паспортні дані. Гроші він мені не повертає, зараз знаходиться на території України в нього тут свій бізнес. Чи достатньо щоб подати в суд: боргова розписка( з паспортними данима), мобільний номер телефона, e-mail?.

 170. admin:

  Владимир, буде законною, якщо не прив`язувати зм!ст до нерухомост!

 171. admin:

  Св!тлана, адреса проживання обов’язкова, але можуть бути вар!анти. У Вашому випадку краще звернутися за юр. допомгою очно

 172. Виктор:

  Здравствуйте, уважаемый Олег Петрович.
  Дело по моей долговой расписке в апелляции на повторном рассмотрении после моей кассации в мою пользу. Оригинал расписки был у меня, а теперь находится в деле.
  В копию моей расписки истцом сделана дописка с новым сроком исполнения обязательств по ней. Цель дописки — продлить срок исковой давности. Почерк дописки заметно отличается от моего.
  Суд, очевидно, назначит почерковедческую экспертизу. Посоветуйте, пожалуйста, организацию с хорошей репутацией, которая гарантировано сделает объективную экспертизу.
  Харьковский НИИ им. Бокариуса сделает?

 173. admin:

  Виктор, я не знаю ничего по этому НИИ. Почерковедческие экспертизы, в большинстве, не считаются особо сложными, они легко перепроверяются, поэтому эксперти их не так уж часто фальсифицируют. Вы не указали Ваш регион, но в любом случае, такие экспертизы обычно заказывают через суд в НДКЦ областных УМВД (любой области) или в соответствующих территориальных подразделениях КНИИСЭ.

 174. Виктор:

  Здравствуйте, уважаемый, Олег Петрович!
  Подскажите, пожалуйста, возможна ли переуступка долга третьей стороне (в т.ч. и юрлицу) по долговой расписке (между 2-мя физлицами)? Возможно ли отсудить корпоративные права, т.к. должник является учредителем частного предприятия ?

 175. admin:

  Виктор, если Вы имеете в виду замену кредитора, то єто возможно, если иное не указано в договоре (в данном случае, в расписке). Делается это такой же распиской между первым кредитором и его приемником. Но должник должен быть письменно уведомлен о замене кредитора. Детали можете сами посмотреть в Гражданском кодексе — статьи 512-519.
  Отсудить денежный долг можно только в денежном выражении, суд не решает — за счет чего должник будет его гасить. А то — за счет чего будет исполнено решение суда, касается не суда, а исполнительного производства. В том числе, не исключается и вариант с корпоративными правами, но это уже через исп. службу.

 176. Виктор:

  Спасибо Вам огромное!

 177. Максим:

  Олег Петрович, підкажілть будь ласка! Подав у суд позов про повернення боргу по 2 ропискам — по 1 строк повернення закінчився, в 2 строк не вказано.
  Вимогу по 2-й розписці не написав.
  Чи за допомогою свідків можливо встановити час усної вимоги (суд прийме?)?
  Чи з моменту подання позову буде відраховуватися вимога? (якщо маєте можливість надати пракику — дякую)

 178. admin:

  Максим, по 2-му позову (без строку і заявленої вимоги) краще подайте заяву про залишення його без розгляду, потім виконайте належним чином вимоги закону щодо вимоги (письмово) и потім вже подасте повторно. При цьому Ви втратите сплачений суд. збір, але в протилежному випадку, Вам майже на 100% відмовлять у задоволенні позову і Ви втратите і суд. збір і мабуть — можливість повторного заявлення позову. Покази свідків в цьому випадку суд навряд чи прийме, а якщо прийме, то скоріш за все апеляція його «поправить»

 179. Максим:

  Дякую!

 180. Тетяна:

  Доброго дня! Скажіть, будь-ласка, у моєї боржниці місяців шість тому помер чоловік з яким вона практично не жила, але була у шлюбі. Чи можна якось накласти арешт на спадщину, щоб перед тим як вступить у спадщину, вона сплатила мені борг . Чи існує реєстр боргів до якого звертається нотаріус перед оформленням спадщини?

 181. Інна:

  Доброго дня! Олег Петрович, ситуація наступна. Мій чоловік заборгував гроші, про що була складена розписка (текст я не бачила), але в ній зазанчається що на період поверенення боргу віддає у власніть, як під заставу авто (на одне виписана довіреність, на друге (авто оформлене на мене) нічого нотаріально не оформлювалось, було передано технічний паспорт і ключі, але чоловік в розписці зазаначив це авто). Які права на це авто має позичальник, які необхідні мої дії і чи є шанси повернути власне авто?

 182. admin:

  Тетяна: ні, не можна. Спадкоємець не може сплачувати бборги, доки не вступить в спадкові права. Реєстру боргів не існує.

 183. admin:

  Інна, Ваш чоловік не мав права передавати у заставу Ваше майно, адже за правовстановлюючими документами він не має прав власності на нього. А кредитор не мав прав приймати таке авто у заставу. Ви можете через суд витребувати авто з чужого незаконного володіння.