АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Гру

22

Вживати чи не вживати? Ось в чому запитання…

Автор: admin

Напередодні новорічних свят, навіть враховуючи воєнно-політичну і економічну ситуацію в Україні, все ж варто звернути увагу відвідувачів сайту на проблему вживання алкогольних напоїв в історичному і медичному аспектах.

Як ви думаєте, чому українські козаки були такими успішними в бою? Бо… насправді не зловживали міцними напоями. Особливо – у воєнний час.

А коли, взагалі, з’явилася оковита? І хто ж ото її першим наварив? І чи пили горілку в Україні колись так, як це роблять нині?

Із зловживанням спиртним людство боролося здавна. Відомо, наприклад, що для тих, хто пив не розведене водою вино, у греків існувала спочатку навіть смертна кара, в подальшому покарання стало більш м’яким – лише виганяли з громади… То вже римляни породили прислів’я «ін віно верітас». У стародавнього українського населення взагалі не було звички до вина. Ось, наприклад, візантієць Пріск Панійський пише про мед, квас і похідні від нього – мабуть безалкогольні або малоалкогольні напої ще у часи Атили.

«Спірітус віні» або горілку, як вважають чимало істориків, одержав шляхом перегонки вина арабський алхімік Рагез десь наприкінці ІХ-го століття. Дехто називає ім’я іншого алхіміка – Альбуказеса. Спирт використовував у своїй медичній практиці й відомий лікар і геній Сходу Авіценна. Католицькі монахи, як вважає Фернан Бродель, викрали секрет спирту у арабів десь в ХІ-му столітті і довго тримали це у таємниці, періодично підмішуючи його до вина, коли це було необхідно з тих чи інших тактичних міркувань, наприклад, щоб язик розв’язати комусь чи послабити опір… У 1386 році генуезьке посольство демонструє спирт у Москві боярам і аптекарям. З 1448 року з’являється московська горілка. Англійський джин стає відомим за історичними документами лише у 1485 році. З ХУІ століття міцне спиртне все більше поширюється в Східній Європі.

В українських землях в добу середньовіччя за виготовлення і вживання «аква віте», так називали спирт монахи, довгий час карали на смерть… Звичай смертної кари за пиятику існував і у запорожців. У козаків особливо жорстоко карали тих, хто насмілювався вживати «оковиту» під час походів. Ще у ХУІІІ-першій половині ХІХ-го століття в Україні вживали міцні спиртні напої лише «пани і батюшки», народ майже не знав смаку горілки. І лише ліквідація кріпосного права призвела до поширення «казьонки» серед українського люду і пили її мало, бо грошей на це шкодували та й майже не було їх у селян. Пияків на селі, як відзначав Іван Нечуй-Левицький, «можна було порахувати на пальцях однієї руки», їх зневажали і нерідко виганяли з місцевої громади.

Мали місце на наших землях і численні антиалкогольні бунти, і ще більш численні антиалкогольні погроми…

Сьогодні в Україні чи не найдешевша у світі горілка. Такого не знайдеш у жодній країні Європи. П’ють повсюдно – і на поминках, і на родинах. На весіллях за один день випивають у середньому вісімдесят – сто літрів горілки. Це суцільна алкогольна вакханалія… Вже сьогодні відзначають значний вплив алкоголізму не генетичному рівні, народження дебілів, руйнація психіки і суспільного багатства – це далеко неповний перелік згубних наслідків пияцтва. Ще Григорій Сковорода відзначив, що «у пияцтві ні розуму, ні доброчинності…». А пропитим суспільством можуть легко маневрувати у своїх інтересах різні політичні авантюристи та пройдисвіти.

Результати дослідження щодо поширеності основних факторів ризику неінфекційних захворювань STEPS в Україні показали, що:

 • Дві третини чоловіків і майже половина жінок вживали алкоголь протягом останніх 30 днів.
 • Кожна п’ята (19,7%) людина вживала шість і більше доз алкоголю за епізод вживання, а це понаднормово.
 • Симптоми, пов’язані з алкогольною залежністю, були помітні серед людей, які вживали алкоголь протягом останніх 12 місяців, і зустрічалися в три-чотири рази частіше серед чоловіків, ніж серед жінок.
 • Кожен восьмий (12,7%) повідомив, що не міг припинити пити після початку вживання, а кожен десятий (10,8%) — що наступного дня не зміг виконати те, що зазвичай від них очікували. Аби полегшити похмілля кожен восьмий (13,2%) випивав уранці.
 • Незареєстрований алкоголь, у тому числі вироблений у домашніх умовах, вживали часто — 17,3% від загального споживання алкоголю.

***************

Медичні аспекти вживання алкоголю

«Рекомендованої» дози алкоголю не існує. Тим не менш, багато хто з нас продовжує вживати алкоголь із безлічі причин — культурних, соціальних або просто тому, що це приносить задоволення. Незалежно від того, випивка у вашому житті є святковим ритуалом або служить для зняття стресу, ви можете випити таку кількість алкоголю, ризик якої для здоров’я переважає потенційну користь.

Міжнародний медичний журнал The Lancet опублікував дослідження, яке показує, що будь-який рівень вживання алкоголю, незалежно від кількості, веде до втрати здоров’я. Є пряма залежність розвитку небезпечних захворювань від доз алкоголю. До прикладу, що більше спиртного ви вживаєте, то вищим стає ризик раку.

Взагалі не можна вживати алкогольні напої:

 • Людям, молодшим 18-ти років (нелегальний вік для купівлі алкоголю в Україні).
 • Тим, хто планує народження дитини, вагітність. Це стосується і чоловіків, і жінок, вагітним або мамам, які годують грудьми.
 • Водіям або людям, що беруть участь у заходах, що вимагають концентрації, координації та пильності.
 • Людям, які приймають лікарські засоби, що взаємодіють з алкоголем. Їхнє поєднання викликає істотні побічні ефекти. Тому обов’язково читайте інструкцію до ліків та дотримуйтеся її.
 • Людям, які мають певні захворювання (психічні чи фізичні: виразка шлунку, захворювання печінки, серця).
 • Людям, які позбулися алкогольної залежності або не в змозі контролювати кількість випитого.

У принципі, все ж існує концепція стандартної дози алкоголю: у різних країнах цей показник варіюється від 8 до 14 грамів чистого спирту в перерахунку. Для України це близько 10 грам спирту. Визначено, що така кількість спирту містить приблизно 40 мл міцного напою (горілка, віскі, коньяк), 150 мл вина (12%) або 350 мл пива (5%).

Такі дози є умовно безпечними, оскільки на чутливість до алкоголю впливають загальний стан здоров’я, вік, вага, генетика, прийом ліків і навіть стать. Річ у тім, що в жіночому організмі міститься менше рідини, ніж у чоловічому, і тому концентрація в ньому алкоголю — а значить і ступінь його токсичності — буде вищим. До того ж, організм жінки виробляє менше ферментів, які розщеплюють алкоголь, і тому для виведення алкоголю з організму потрібно більше часу.

За даними Національного інституту з питань зловживання алкоголем США, для чоловіків споживання алкоголю з низьким ризиком вважається вживання чотирьох або менше стандартних доз у будь-який день і менше 14 доз протягом тижня. Іншими словами, якщо ви чоловік, який випиває лише чотири стандартних дози на день, але п’єте п’ять днів протягом тижня, ви вживаєте 20 доз на тиждень — що перевищує рекомендований рівень споживання з низьким рівнем ризику.

Споживання алкоголю з відносно низьким ризиком для жінок — це три або менше стандартних дози на день і не більше 7 доз на тиждень. Тобто, якщо ви жінка, яка випиває лише дві стандартні дози на день, але п’ять днів протягом тижня, вийде 10 доз — що більше рекомендованої кількості для споживання з низьким ризиком.

Варто наголосити, що в цих підрахунках йдеться про «низький ризик», а не «безпечний» ризик, бо взагалі не існує безпечного рівня вживання алкоголю!

*******************

П’ять рекомендацій, які допоможуть знизити рівень вживання алкоголю або взагалі відмовитися від нього:

 • Зробіть перерву від вживання алкоголю.Утримайтеся від вживання алкоголю на тиждень або місяць та прослідкуйте, як ви себе почуваєте фізично й емоційно. Перерва може стати хорошим способом почати менше пити. Якщо таку перерву зробити важко, то для початку слід вибрати два/три дні на тиждень, у які не слід вживати алкоголь.
 • Уникайте «тригерів». Проаналізуйте, що викликає у вас бажання пити. Якщо певні люди або місця спонукають вас до випивки, намагайтеся їх уникати або практикуйте способи ввічливої відмови.
 • Звільніть своє житло від алкогольних напоїв. Тримайте в оселі менше алкоголю або взагалі його не купуйте. Доведено, що чим більше алкоголю ми купуємо, тим більша ймовірність, що ми вип’ємо його раніше, ніж мали намір.
 • Боріться зі стресом здорово. Зловживання алкоголем часто є помилковою спробою впоратися зі стресом. Знайдіть здоровіші способи, наприклад, прогулянки на свіжому повітрі, спорт, медитація, або інші техніки розслаблення.
 • Вживайте безалкогольні напої.Це хороша альтернатива, адже вони мають однаковий або подібний смак. До того ж асортимент такої продукції дуже різноманітний.

*******************************

Цікавим і мабуть досить вірним є власне дослідження практикуючого лікаря-реаніматолога з більш, як сорокарічним стажем, кандидата медичних наук Барсукова Олександра Михайловича, якій свої дослідження опублікував зокрема і в YouTub.

 

 

Текст за публікаціями сайту «Радіо Свобода» і сайту Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України».Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *