АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Вер

30

Право власності подружжя на приватизовані землю і житло

Автор: Advocat

Законом України від 11 січня 2011 року № 2913-VI “Про внесення зміни до статті 61 Сімейного кодексу України щодо об’єктів права спільної сумісної власності подружжя”, який набрав чинності 8 лютого 2011 року, статтю 61 СК України доповнено частиною п’ятою, якою передбачено, що об’єктом права спільної сумісної власності подружжя є житло, набуте одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації державного житлового фонду, та земельна ділянка, набута внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної або комунальної власності, у тому числі приватизації.

Разом із тим відповідно до частини першої статті 58 Конституції України та згідно з частинами першою та другою статті 5 ЦК України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи, в тому числі – цивільну відповідальність.

Виходячи з цього, земельна ділянка, одержана громадянином у власність на підставі статей 81, 116 Земельного кодексу України, шляхом приватизації, під час шлюбу, але до 8 лютого 2011 р., незалежно від того, що на ній подружжям розпочато будівництво житлового будинку, є його особистою приватною власністю, а не спільною сумісною власністю подружжя (постанови Верховного Суду України від 15.02.2012 року № 6-98цс11, від 22.02.2012 року № 6-99цс11).

 **********************************************************

За практикою Верховного суду України по переглядах судових рішень із мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих норм права, згідно з листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.05.2012 № 648/0/4-12

 ***********************************************************

Однак слід мати на увазі, що внесені зазначеним законом зміни, а саме – частину п’яту статті 61 виключено з Сімейного кодексу на підставі Закону N 4766-VI від 17.05.2012 р. Одночасно, цим законом, доповнено частину першу статті 57 СК. Тобто, тепер знову все навпаки: «Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є: 4) житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”; 5) земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.…». Нові законодавчі зміни увійшли в силу 12.06.2012 р.

Таким чином, земельні ділянки (а також і житло), які було оформлено у власність в ході приватизації в період з 8 лютого 2011 року до 12 червня 2012 р., якщо це відбулося в період перебування у шлюбі, є спільною сумісною власністю подружжя. Земельні ділянки і житло, набуті у власність під час шлюбу, але в період до 8 лютого 2011 року, або після 12 червня 2012 р. є особистою власністю дружини або чоловіка, в залежності від того, хто його набув.

______________________________________________________________

Публікація – вересень 2012 рокуКоментарі закриті.