АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Лют

17

Регламент повірки лічильників

Автор: юрист Денис Кучерявый

на русском языкеУ багатьох громадян виникають непорозуміння з надавачами комунальних послуг, в зв’язку з вимогами про проведення періодичної перевірки лічильників. Така періодична перевірка передбачена Законами України “Про метрологію та метрологічну діяльність”, “Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності”, а також правилами надання різних послуг, затвердженими Кабміном України.

8 квітня 2009 р. Кабмін видав ще одну постанову – N 332 “Про затвердження Технічного регламенту щодо суттєвих вимог до засобів вимірювальної техніки”. Не будемо вникати у всі деталі, а тим більше – технічні, зупинимось на тому, що важливо для досить значної кількості населення, для багатьох підприємців і працівників різних підприємств і організацій.

Вимоги, встановлені цим Технічним регламентом, обов’язкові для виконання не лише підприємствами, організаціями, але і фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, які провадять господарську діяльність з розроблення, виробництва, ремонту, продажу і прокату засобів вимірювальної техніки.

Ці вимоги поширюються на: лічильники води, газу та пристрої перетворення об’єму, лічильники активної електричної енергії, теплолічильники, вимірювальні системи для безперервного та динамічного вимірювання кількості рідини, крім води, автоматичні зважувальні прилади, таксометри, матеріальні міри, координатні (лінійні) вимірювальні засоби, аналізатори відпрацьованих газів транспортних засобів.

Особливо слід підкреслити, що періодична повірка, встановлення, обслуговування та ремонт, зокрема демонтаж, транспортування, монтаж, засобів вимірювальної техніки, проводяться за рахунок коштів підприємств, організацій та установ, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

На засобі вимірювальної техніки обов’язково повинен бути нанесений товарний знак, найменування виробника та відомості щодо точності засобу вимірювальної техніки. У разі потреби зазначаються умови використання, вимірювальні можливості, діапазон вимірювання, ідентифікаційне маркування, знак затвердження типу та інформація про відповідність (невідповідність) додаткових пристроїв, що забезпечують одержання метрологічних результатів, вимогам цього Технічного регламенту. У разі коли засіб вимірювальної техніки має невеликий розмір та/або виготовлений з крихкого матеріалу, необхідна інформація наноситься на упаковку та зазначається у супровідній документації.

До засобу вимірювальної техніки обов’язково додається інструкція, в якій зазначаються: нормовані робочі умови; клас зазначеного засобу за механічними та електромагнітними умовами; умови належного використання та спеціальні умови використання; правила монтажу, обслуговування, ремонту та допустимого регулювання; умови сумісності з інтерфейсами, складовими частинами, вузлами або іншими засобами вимірювальної техніки; можливі способи неправильного застосування засобу вимірювальної техніки. У разі введення в обіг засобу вимірювальної техніки на вітчизняному ринку зазначена інструкція надається українською мовою.

Засіб вимірювальної техніки, що призначається для проведення прямих торговельних операцій (наприклад – ваги або лічильник у таксі), повинен мати таку конструкцію, щоб доступ до результату вимірювання одночасно мали обидві сторони за умови правильного встановлення зазначеного засобу. У разі здійснення прямого продажу необхідно, щоб чек, виданий користувачеві додатковим пристроєм, який не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, містив відповідну обмежувальну інформацію.

Оцінку відповідності засобів вимірювальної техніки вимогам цього Технічного регламенту проводять підприємства та організації чи їх окремі підрозділи, які згідно із Законом України “Про метрологію та метрологічну діяльність” мають документальне підтвердження необхідного рівня компетентності (отримали уповноваження у державній метрологічній системі на проведення державних випробувань і повірки засобів вимірювальної техніки).

У разі одержання позитивних результатів проведення оцінки відповідності засобу вимірювальної техніки вимогам Технічного регламенту та додатків до нього виробник або уповноважений ним представник складає декларацію про відповідність і наносить на кожний засіб вимірювальної техніки та/або на його супровідні документи знак затвердження типу засобу вимірювальної техніки національний знак відповідності. Оцінка відповідності складових частин засобів вимірювальної техніки, які постачаються або можуть бути придбані окремо, проводиться незалежно від самого засобу вимірювальної техніки.

Лічильники води, що призначаються для вимірювання об’єму чистої холодної або гарячої води (далі – лічильники), повинні функціонувати за температури води від 0,1 град.C до 30 град.C та/або від 30 град.C до 90 град.C включно, при відносному діапазоні тиску води від 0,03 МПа до 1 МПа (від 0,3 бар до 10 бар). Конструкція лічильника повинна забезпечувати відображення лічильником об’єму в куб. метрах; середнє напрацювання до відмови не менш як 10 тис. годин; середній строк служби не менш як 12 років.

Газовий лічильник, якщо він живиться від мережі змінного чи постійного струму, комплектується аварійним джерелом живлення або іншими засобами, що забезпечують виконання всіх вимірювальних функцій у разі пошкодження основного джерела живлення. Строк служби джерела живлення лічильника становить не менше п’яти років. Після закінчення 90 відсотків строку служби такого джерела повинне з’являтися відповідне попередження. Індикаторний пристрій газового лічильника повинен мати достатнє число розрядів одиниць, що забезпечує проходження через лічильник протягом 8000 годин певної кількості газу без повернення показань до первинного (нульового) значення. Газовий лічильник, серед іншого, повинен: бути герметичним під час дії надлишкового тиску; задовольняти вимоги до максимально допустимої похибки для будь-якого з напрямків потоку або тільки для одного чітко зазначеного на лічильнику; бути міцним до дії надлишкового тиску, значення якого наводиться в експлуатаційній документації для відповідних типів лічильників. Вимірювана величина відображається в куб. метрах. Матеріали, з яких виготовляється лічильник, та захисні покриття не повинні виділяти під час його експлуатації небезпечні для здоров’я речовини. Лічильник, що має електричні кола, оснащується вибухозахисним пристроєм.

____________________________________________________________

Публікація – 2011 ріккоментарі 2

  1. Юрий :

    Пожалуйста поясните, каким образом действие Технического регламента распостраняются на бытовых потребителей.
    Спасибо Юрий.

  2. admin :

    Юрий, судя по вопросу, Вы работник одного из предприятий комунуслуг. Технисческие моменты, действительно не касаются бытовых потребителей, но в регламенте есть множество моментов, которые очень даже желательно знать потребителям. Они и описаны в тексте. Или по Вашему мнению, потребителю не надо знать срок поверки счетчика или то, что это делается не за счет потребителя, а за счет предприятия? Или то – какие предприятия имеют право проводить поверку, а какие не имеют? И т.п… Понятно, что работникам комунпредприятий не хотелось бы, что бы потребители это знали