Січ
10
Виплати соцстраху тепер повністю здійснюються Пенсійним фондом
З 1 січня 2023 року єдиним уповноваженим органом в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України. Це передбачено ухваленим у вересні 2022 року Законом № 2620 «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо запровадження нової організаційної моделі соціального страхування в Україні. Згідно з цим Законом, з 1 січня 2023 року виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснюватиме не Фонд соціального страхування України, а Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України та його територіальні органи за Законом тепер є правонаступниками ФССУ і виконують функції з соціального страхування.
При цьому, 27 грудня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою розпочав процедуру припинення ФССУ як окремої установи, що має завершитись не пізніше, ніж 1 травня 2023 року.
Як установа, що має найбільш розгалужену мережу територіальних органів та є держателем і адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності (складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування), Пенсійний фонд України відтепер в цілому також здійснює:
- призначення страхових виплат та надання соціальних послуг; відповідно до Закону;
- профілактику нещасних випадків;
- проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;
- контроль за використанням страхувальниками страхових коштів.
Відповідно, попри зміну органу, який здійснює страхові виплати, розмір цих виплат для громадян зберігається, а розмір деяких – навіть збільшується. Єдине що змінюється – орган, що буде забезпечувати такі виплати.
Отже, відтепер саме Пенсійний фонд України виплачуватиме:
- допомогу по тимчасовій втраті працездатності;
- допомогу по вагітності і пологах;
- допомогу на поховання застрахованим особам в т. ч. потерпілим на виробництві;
- одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їх сімей.
Реабілітація постраждалих на виробництві також фінансуватиметься і надалі.
Держава зберігає всі виплати і забезпечення допоміжними засобами реабілітації для людей з інвалідністю, а видатки за цим напрямом у 2023 році збільшено вдвічі порівняно з 2022 роком – до 3,3 млрд грн.
Змінюється лише джерело фінансування цих видатків. Фінансування реабілітації постраждалих відбуватиметься за рахунок Національної служби здоров’я України (НСЗУ), забезпечення допоміжними засобами реабілітації – за рахунок державного Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ФСЗІ).
На сьогодні Пенсійний фонд володіє Державним реєстром застрахованих осіб, Електронним реєстром листків непрацездатності, тобто інформація, необхідна для нарахування лікарняних вже наявна у страховика. Це дозволить зробити процес нарахування більш зручним як для роботодавців, так і для заявників, оскільки послуга буде надаватися безпосередньо через особистий електронний кабінет страхувальника на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Якщо раптом у вас виникли проблеми зі страховими виплатами, за консультацією рекомендуємо звертатись до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або до Контакт-центру Пенсійного фонду України за телефоном: 0800 503 753.
___________________________________________________________________________
Публікація – січень 2023