АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Жов

2

КПК-2012: цивільний позов у кримінальному провадженні

Автор: Advocat

З загальних положень нового Кримінального процесуального кодексу нам лишилося вивчити питання, які стосуються цивільного позову у кримінальному провадженні. За ст. 128 КПК, особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи

юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.

На захист інтересів неповнолітніх осіб та осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними чи обмежено дієздатними, цивільний позов може бути пред’явлений їхніми законними представниками. Цивільний позов в інтересах держави пред’являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через фізичний чи матеріальний стан, неповноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.

Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства. Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими КПК. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв’язку з цивільним позовом, КПК не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.

Відмова у позові в порядку цивільного, господарського або адміністративного судочинства позбавляє цивільного позивача права пред’являти той же позов у кримінальному провадженні. Особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.

За ст. 129 КПК, ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому. Зокрема, у разі встановлення відсутності події кримінального правопорушення суд відмовляє в позові. У разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також у випадках, передбачених частиною першою статті 326 КПК (неприбуття до суду цивільного позивача, його представника чи законного представника), суд залишає позов без розгляду.

Новий кодекс визначає також питання відшкодування (компенсація) шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду (ст. 130 КПК). Щоправда, новий КПК вирішує це питання по-старому: така шкода «відшкодовується державою за рахунок Державного бюджету України у випадках та в порядку, передбачених законом».

____________________________________________________________

Публiкацiя – 2012 р.



коментарів 9

  1. Юрій :

    Доброго дня! Прошу Вашої поради. Трапилося ДТП за участі двох автомобілів, в результаті якої загинув водій одного з них. Інший (зі слів слідчого) в Акті комісії буде визнаний винний, так як перебував у стані алкогольного сп”яніння. Сім”я загиблого буде звертатися до суду із цивільним позовом.
    Але як нам відомо, автомобіль водія, який спричинив ДТП, застраховане страховою компанією.
    Який слідує алгоритм дій для відшкодування шкоди, якщо:
    1. Першою умовою відшкодування шкоди є звернення для відповідного відшкодування до страхової.
    2. Страхова планує здійснити виплату частково (на відповідну суму покриття) після одержання Акту-висновку комісії з розслідування нещасного випадку.
    3. Поки страхова компанія розгляне наше звернення про відшкодування грошової компенсації, судовий розгляд кримінальної справи, скоріш за все, відбудеться.
    4. Згідно Вашої статті, цивільний позов слід пред”явити ДО початку судового розгляду кримінальної справи.

    Дякую за відповідь.

  2. admin :

    Юрій: не слід пред”являти, а варто. Це взагалі, є право, а не обов”язок, і рішення з цього приводу, в тому числі, про те – коли подавати (до судового розгляду, або навіть після вироку) кожен приймає самостійно. Якщо таки подавати позов, то мабуть у Вашому випадку варто залучити до участі в справі страхову кампанію в якості третьої особи, або навіть співвідповідача (в залежності від обставин справи)

  3. Юрій :

    Дякую! Прислухаємось до Вашої поради та залучимо страхову компанію в якості третьої особи.
    Ще одне запитання: Якщо потерпілою стороною (у ситуації вище) визнано сина загиблого, то чи може цивільний позов пред”являтися від цього сина + інших членів сім”ї загиблого? Чи тільки від потерпілої сторони (сина)?

  4. admin :

    Юрій, головна порада в тому, що Вам потрібно скористатися належною юридичною допомогою, адже по таких справах люди, якщо самі беруться, зазвичай остаточно все угроблять, та вже потім бегуть до адвоката. Але тоді вже і адвокат в більшості випадків не зможе допомогти, адже те що угроблено, то таки угроблено.
    Позов можно пред”являти всім особам, яким фактично завдано материально та\або моральну шкоду. Але це загальне роз”яснення і я не знаю, чи підходить воно Вам по Вашій справі, по якій я, фактично, нічого не знаю.

  5. Юрій :

    Дякую за відповідь!

  6. Василь :

    Після ДТП і огляду авто в страховій компанії я їхав напошкодженому авто додому. По дорозі вкрився капот і покдолив вітрове шкло та дах. авто мало страхівку по КАСКО. Ніхто мене не попереджував що не можна їхати таким авто, транспорт на доставку пошкодженого авто страхова не надавала. Чи є така подія страховим випадком і чи повинна страхова відшкодувати мені збитки?

  7. admin :

    Василь, я не знаю умов Вашого договору з страховою компанією

  8. Валерій :

    Доброго дня! Мого сина побили бітою, знесли пів голови. Він знаходився в комі 19 днів, зараз не може самостійно себе обходити (інвалід 1 групи). Ось уже 7 місяців триває слідство, хоча усі 5 нападників були затримані зразу, але у матеріалах справи тільки 1. На якому етапі варто подавати цивільний позов і як у ньому вираховується сума збитку? Дякую.

  9. admin :

    Валерій, позов можна подати до початку судового слідства. Суми збитку вираховуються по документах, які підтверджують фактичні витрати на лікування (касові чекі, товарні чеки). Потрібні виписки з історій хвороб. Більш детально, на жаль сказати не можу – потрібно знати всі обставини справи.