АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Лис

12

ВАСУ: “Чорнобильці” і “діти війни” – платити чи неплатити?

Автор: юрист Денис Кучерявый

Останні роки українські суди завалені справами з приводу оскарження дій і бездіяльності державних соціальних служб з приводу недоплати громадянам належних соціальних виплат. Особливо масовими є позови громадян, що постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи і позови “дітей війни”. “Чорнобильцям” органи соціального захисту вперто і занижують щорічну допомогу на оздоровлення. Пенсійний фонд недоплачує тим самим “чорнобильцям” пенсії і доплати “дітям війни”.

Позови ображених громадян розглядалися то в порядку цивільного, то в порядку адміністративного судочинства. Деякі суди задовольняли позови за декілька років недоплати, інші – лише за рік. Позиції апеляційних адміністративних судів теж були досить різні.

Нарешті Вищий адміністративний суд України видав низку роз’яснень з питань розгляду цих справ. Не будемо тут вдаватися до всіх деталей обгрунтування ВАСУ своєї правової позиції і наведемо основні висновки і рекомендації, які він надав адміністративним судам.

Зокрема, щодо дітей війни: листом від 14.08.2009 р. № 1128/13/13-09 вказується, що з огляду на те, що встановлені законодавством умови підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни у 2006 році не настали, судам слід відмовляти у задоволенні позову. Тобто: за недоплати у 2006 році суди позови громадян задовольняти не повинні, не має чого і звертатися.

Що стосується недоплат за 2007 рік, то за період з 1 січня по 9 липня 2007 року до спірних правовідносин застосуванню підлягали приписи статті 111 Закону України від 19 грудня 2006 року “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, як такі, що прийняті пізніше в часі, у зв’язку з чим мали пріоритет порівняно зі спеціальною нормою – статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Після 9 липня 2007 р., внаслідок прийняття Конституційним Судом України Рішення від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007(справа про соціальні гарантії громадян) знову почали діяти положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і відновлено право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

По недоплатах “дітям війни” за 2008 рік: з 1 січня по 22 травня 2008 року застосуванню до спірних правовідносин підлягали приписи Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. З 22 травня 2008 р. (після Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” поновили свою дію і діють до цього часу.

Щодо чорнобильців роз’яснення ВАСУ якесь занадто лаконічне. Суд в основному роз’яснює питання застосування мінімальної зарплати, мінімального прожиткового мінімуму, тощо. По суті він вказує лише те, що за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суди повинні здійснювати нарахування та виплату пенсій виходячи з розмірів, встановлених Законом “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” N 796-XII (796-12). Але й це добре!

___________________________________________________

Публікація – листопад 2009 р.



Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *