АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Лют

16

Нові вимоги до компьютерних клубів

Автор: юрист Денис Кучерявый

Наказом Міністерства охорони здоров’я України вiд 15.12.2009 р. N 947 затверджено “Державні санітарні норми і правила влаштування, утримання, обладнання та організації роботи закладів, які надають послуги з комп’ютерної ігрової діяльності дітям”. Наказ видано на підставі норм законів “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” і “Про охорону дитинства”.

Державні санітарні норми і правила (далі – Правила), визначають санітарно-епідеміологічні вимоги до таких закладів (інтернет-кафе, комп’ютерні клуби, інтернет-клуби тощо) незалежно від форм власності та відомчої належності. Правила розповсюджуються на заклади, в яких надаються послуги з комп’ютерної ігрової діяльності особам у віці до 18 років включно, та регламентують безпечні для здоров’я дітей умови в закладах, які надають послуги з комп’ютерної ігрової діяльності дітям (далі – ігровий заклад для дітей). Ці Правила є обов’язковими для виконання усіма юридичними особами та фізичними особами-підприємцями, діяльність яких пов’язана з проектуванням, будівництвом, реконструкцією, експлуатацією комп’ютерних ігрових закладів для дітей. Проектування і будівництво нових, реконструкція існуючих комп’ютерних ігрових закладів для дітей здійснюються з урахуванням вимог чинного законодавства. Контроль за виконанням цих Правил здійснюється адміністрацією комп’ютерного ігрового закладу для дітей, а також в порядку державного санітарно-епідеміологічного нагляду.

Насамперед, Правилами встановлено вимоги до земельної ділянки. Ігровий заклад для дітей повинен розміщуватись на відокремлених земельних ділянках, крім закладів, що розташовані при клубах, стаціонарних центрах торгівлі, вбудовані у житлові будинки. Розмір земельної ділянки визначається завданням на проектування відповідно до ДБН 360-92. “Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень” та Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України 19.06.96 N 173. Відведення земельної ділянки здійснюється за наявності технічних умов на водопостачання, каналізації, тепло-, електропостачання, що визначено завданням на проектування та погоджено з установами державної санітарно-епідеміологічної служби відповідної адміністративної території.

Земельні ділянки під забудову комп’ютерних ігрових закладів для дітей повинні розташовуватись в межах населеного пункту з дотриманням вимог санітарного законодавства, в тому числі щодо відстані від джерел викидів шкідливих речовин, шуму, вібрації, електромагнітних та іонізуючих випромінювань тощо. Не допускається їх розміщення на територіях санітарно-захисних зон підприємств, що виділяють шкідливі речовини. Ширина санітарно-захисної зони між межею земельної ділянки комп’ютерного ігрового закладу для дітей та станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, гаражами, хімчистками має становити не менше ніж 50 м. По території земельної ділянки не повинні проходити повітряні лінії електропередач з напругою понад 35 кВ, залізничні шляхи.

Територію земельної ділянки дозволяється огороджувати парканом заввишки не менше ніж 1,2-1,5 м або зеленими насадженнями висотою не менше ніж 1,0-1,2 м. Для огородження та озеленення забороняється використовувати колючі дерева і кущі та рослини з отруйними плодами.

На території земельної ділянки закладу повинні бути передбачені зони відпочинку для дітей та господарська зона з відокремленим заїздом (господарські споруди, склади, гаражі, сміттєзбірники). Господарська зона повинна розташовуватись на периферії земельної ділянки. Сміттєзбірник необхідно розташовувати на відстані не менше ніж 25 м від вікон та дверей приміщень закладу. Територія земельної ділянки повинна мати систему освітлення для забезпечення у вечірній час рівня освітленості на землі не менше 10 лк.

Приміщення комп’ютерних ігрових закладів для дітей вбудовані або прибудовані до житлових будинків та громадських споруд повинні мати окремий вхід, що не пов’язаний з входом до житлових (громадських) будинків.

До будівлі та основних приміщень також встановлено низку вимог. При розміщені комп’ютерних ігрових закладів в окремому будинку необхідно передбачити відстань від дороги не менше ніж 100 м та не ближче ніж за 25 м від червоної лінії земельної ділянки. Відстань від межі земельної ділянки закладу до стін житлових та громадських будинків зі входами та вікнами має становити не менше ніж 10 м. Для розміщення комп’ютерного ігрового закладу у вбудованих або прибудованих приміщеннях дозволяється використовувати з першого по третій поверхи. Максимальна кількість поверхів комп’ютерних ігрових закладів для дітей не повинна перевищувати трьох.

Комп’ютерні ігрові заклади для дітей необхідно розміщувати виключно в наземних поверхах будівель. Не допускається їх розміщення у підвальних та підземних приміщеннях. Дозволяється розташування ігрових закладів для дітей на цокольних поверхах будівель із заглибленням підлоги до 0,5 м при забезпеченні природним освітленням.

Поверхня підлоги повинна бути матовою, рівною, неслизькою з антистатичними властивостями. Для оздоблення інтер’єру приміщень комп’ютерних ігрових закладів забороняється використовувати полімерні матеріали, що можуть виділяти у повітря шкідливі хімічні речовини.

Комп’ютерні ігрові заклади повинні бути забезпечені доброякісною питною водою відповідно до вимог ДСанПіН N 136/1940 “Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання”. Будівлі закладів мають бути обладнані функціонуючими системами господарсько-питного, протипожежного водопостачання, каналізування та водовідведення.

Постачання холодної води та відведення водостоків повинні бути централізованими. Обладнання гарячого водопостачання може бути організоване автономно. При відсутності в населеному пункті централізованих систем водопостачання і каналізування забезпечення водою та відведення стоків має бути погоджено з установами державної санітарно-епідеміологічної служби відповідної адміністративної території. Для закладів, що розташовані у сільській місцевості, за відсутності каналізування, передбачаються теплі туалети з обладнанням подвійного тамбуру.

Кожне ігрове місце повинно бути обладнане персональним комп’ютером. Не дозволяється одночасна гра за одним комп’ютером двох і більше дітей незалежно від їх віку. Оптимальним розміщенням ігрових місць в комп’ютерних ігрових закладах вважається розміщення їх по периметру приміщення при додержанні: площі 4,5 кв.м на 1 гравця (на одне ігрове місце); кубатури 13,5 куб.м на 1 гравця (на одне ігрове місце); ширині проходів не менше 0,6 м. Не допускається пряме попадання на екран відеомонітора прямих та/або відбитих променів природного та штучного освітлення. Екран відеомонітора персонального комп’ютера (далі – ПК) рекомендовано розміщувати на відстані 40-80 см від очей користувача. Клавіатура має бути конструктивно відокремлена від монітора для забезпечення можливості її оптимального розташування та прийняття раціональної робочої пози.

Конструкція робочого столу повинна забезпечувати можливість оптимального розташування на робочій поверхні монітора, клавіатури з урахуванням морфофункціональних особливостей організму дитини під час комп’ютерної ігрової діяльності. Для ПК повинні застосовуватись столи, що мають дві горизонтальні поверхні: одна – для розміщення клавіатури з розмірами 70х80 (60) см, друга – для розміщення відеомонітора з розмірами 80х35 см. Обидві поверхні повинні регулюватись по висоті в межах 46-76 см. Допускається застосовувати типові учнівські столи, що відповідають довжині тіла (зросту) дитини – гравця. Робочий стілець має бути підйомно-поворотним, регульованим за висотою, з кутом нахилу сидіння та спинки. Поверхня сидіння має бути плоскою, передній край – заокругленим. Регулювання за кожним із параметрів має здійснюватися незалежно, легко і надійно фіксуватись. Доцільно передбачити можливість зміни кута нахилу поверхні сидіння від 15 град. наперед і до 5 град. назад. Дозволяється використання меблів, що здатні трансформуватись за формою. Конструкція робочого стільця (крісла) повинна забезпечувати раціональну позу гравця під час комп’ютерної гри, створювати умови для зміни пози з метою зниження статичного напруження м’язів шийно-плечової області спини, а також попередження втоми.

Основні приміщення комп’ютерних ігрових закладів повинні мати природне освітлення. Без природного освітлення допускається проектування туалетів. Оптимальною орієнтацією ігрових приміщень (залів, кабінетів) є: північна, північно-західна, північно-східна. Тривалість безперервної інсоляції приміщення повинна становити не менше ніж три години на день. Для регулювання потоку природного освітлення вікна повинні мати жалюзі (підйомно-поворотні) або мати штори з натуральних тканин світлих тонів. Штучне освітлення в приміщеннях комп’ютерних ігрових закладів повинно бути забезпечено системою загального та локального освітлення. Дозволяється застосування ламп розжарювання у світильниках місцевого освітлення. Світильники на стелі необхідно розташовувати рядами паралельно лінії зору гравця.

Комп’ютерні ігрові заклади повинні бути обладнані функціонуючими системами вентиляції та опалення згідно з вимогами нормативних документів (СНиП 2.04.05-91. “Отопление, вентиляция и кондиционирование”, ДБН В.2.5.-28-2006. “Природне і штучне освітлення”).

Використання парових котлів для опалення ігрових закладів забороняється. Пічне опалення допускається в комп’ютерних ігрових закладах, що розташовані у сільській місцевості, з кількістю ігрових місць до 10 тільки за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби відповідної адміністративної території. Пічне опалення повинно бути обладнане в коридорах. Для запобігання забрудненню повітря окисом вуглецю пічні труби необхідно закривати не раніше повного згорання палива і не пізніше ніж за дві години до приходу дітей. Забороняється встановлювати залізні печі, обігрівачі. Температура поверхонь опалювальних приладів у години роботи закладу повинна бути не вищою 80 град.С. Опалювальні прилади в ігрових приміщеннях слід закривати легкою дерев’яною або металевою решіткою. Забороняється використання з цією метою дерев’яно-стружкових (ДСП) та дерев’яно-волокнистих (ДВП) плит.

Щоденно перед відкриттям комп’ютерного ігрового закладу та після закриття необхідно проводити наскрізне провітрювання ігрових приміщень. Дозволяється обладнання основних приміщень комп’ютерного ігрового закладу системами кондиціювання, що мають позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

ПК, що використовуються в комп’ютерних ігрових закладах, повинні відповідати вимогам цих санітарних норм і правил; кожен їх тип підлягає державній санітарно-епідеміологічній експертизі.

Комп’ютерні ігри, що використовуються в комп’ютерному ігровому закладі, за складністю та змістом повинні відповідати статево-віковим психофізіологічним особливостям дітей. Необхідно забезпечити комплекти ігор окремо для дітей молодшого (від 6 до 11 років), середнього (від 12 до 15 років), старшого шкільного віку (від 16 до 18 років). При використанні комп’ютерних ігор для дітей необхідно дотримуватися норм Закону України “Про захист суспільної моралі”.

Перебування дітей віком до 14 років в ігровому закладі пізніше 20.00 забороняється. Допускається перебування в ігровому закладі до 21.00 лише дітей віком від 15 до 18 років. Між заняттями у навчальному закладі та ігровою діяльністю дитини рекомендується забезпечити перерву для відпочинку тривалістю 1-1,5 години. З урахуванням цього режим роботи комп’ютерного ігрового закладу повинен бути з 14.00 до 20.00 (21.00) годин впродовж навчального року та з 8.30 до 20.00 (21.00) годин під час канікул та у вихідні дні.

Тривалість ігрової діяльності в комп’ютерних ігрових закладах повинна становити: для дітей молодшого шкільного віку, від 6 до 10 років (1-4 класи) – не більше 30 хвилин; середнього і старшого шкільного віку, від 11 років до 16 років і старше (з 5 класу і старше) – 45 хвилин. Максимальна тривалість ігрової діяльності в комп’ютерних ігрових закладах не повинна перевищувати 60 хвилин. Частота відвідування дитиною комп’ютерного ігрового закладу рекомендується не більше двох разів на тиждень.

Ігрова діяльність дітей в комп’ютерних ігрових закладах має проводитись в присутності педагога або інструктора.

В кожному ігровому приміщенні (залі) повинна бути аптечка з перев’язувальним матеріалом. Персонал комп’ютерних ігрових закладів зобов’язаний проходити обов’язкові медичні огляди відповідно до чинного законодавства із занесенням результатів обстежень до особової медичної книжки встановленого зразка.

В ігрових закладах не дозволяється торгівля, вживання спиртних напоїв (у тому числі слабоалкогольних та пива), наркотичних та психотропних речовин, продаж і куріння тютюнових виробів.

В даній оглядовій статті викладено лише основні положення наказу. Він є досить насичений технологічними нормативами, які СЕС буде безумовно перевіряти. З повним текстом наказу можна ознайомитися на сайті Верховної ради. В цілому, не впевнений, що можливо мати рентабельний дитячий ігровий заклад при виконанні всіх умов наказу. Існування маленьких закладів буде явно неможливим, адже виконання всіх умов вимагає величезних коштів і встановлення просто диких цін на послуги закладу. Може і на краще?

Впевнений, що знадобиться пильнувати також міліції і батькам, адже тепер власники комп’ютерних клубів, щоб “відбити” витрати і не зменшити кількість відвідувачів, можуть вдатися до західних методів досягнення рентабельності закладу: розповсюдження в таких закладах наркотиків.



коментарі 3

  1. Владимир :

    Намерения благие, но по сути этим законом можно полностью убить все игровые клубы.
    Если выполнить все требования этого закона, то ни о какой прибыли говорить вообще не приходиться.
    Работая по 5-6 часов в день (по этому закону), при нынешних ценах не заработать даже на комуналку, не говоря уже об остальном.
    А ведь такие законы есть у пожарников, есть требования по лицензиям и так далее.

    В общем это не закон а реквием для компьютерных клубов ((((

  2. Віктор :

    Повністю згідний з Володимиром, читаючи велику кількість законів, статтей та ін. я нарахував 12 інстанцій які будуть перевіряти комп”ютерні клуби. Виходячи із прочитаного інтерв”ю з одним із членів Української асоціації комп”ютерних клубів, який говорив що навіть маючи “кришу”, може прийти перевірка вище “криши”, а там наслідків уже не уникнути, досить цікаве інтерв”ю

  3. кузя :

    если взять и проверить все ПК у политиков на наличие лицензий софт,можно смело сказать,штраф будет каждому.
    если проверить каждую коморку в госучреждениях а именно по кабинетах мужей то я думаю криминальных фактов будет много.
    Ну и напоследок,всех слабых всегда убирают с рынка но испортить жизнь некоторых звеней цепочки вам будет не сложно.Боритесь за свой бизнес,судитесь и втоже время незакрывайте бизнес.Правда победит.Потери врага это тоже победа.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *