АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Вер

8

Знову про індивідуальне опалення…

Автор: Advocat

на русском языкеУ попередній публікації йшлося про поданий Кабінетом міністрів України1331295236_06_r-garnizonu до Верховної Ради законопроект щодо обмежувальних заходів стосовно переходу квартир на індивідуальне опалення й гаряче водопостачання. Як и було повідомлено, надається коментар до цього законопроекту, який, на мою думку, є істотним, безпардонним порушенням прав громадян.

Навряд чи хтось має сумніви, що цей законопроект висунутий виключно на догоду власникам теплопостачальних підприємств: наявним і тим, хто планує стати такими в ході майбутньої чергової «прихватизації» об’єктів комунального господарства?

А усілякі казки про екологічні ризики, про якусь незрозумілу для переважної більшості населення диверсифікованість видів палива, про підвищення концентрації діоксиду азоту в приземному шарі атмосфери (впевнений, що ніхто нічого навіть і близько не міряв), тощо, все це – чергова «пурга в очі» народові, щоб менше виступав. Ну і, наприклад, які можуть бути викиди діоксиду азоту при електричному опаленні або водопідігріві. Але ж законопроект пропонує заборонити від’єднання в будь якому разі і не лише від опалення, в й від централізованого гарячого водопостачання. Єдине, що насправді відповідає дійсності, то це те, що при масовому відключенні дещо розбалансовуються системи централізованого опалення. Але саме влада та її підручні протягом останніх 23 років розбалансовували це саме централізоване опалення і не дуже цим переймалися, що й призвело до підвищеного попиту на індивідуальне опалення і гаряче водопостачання.

Та й за великим рахунком, яка різниця конкретному споживачеві – розбалансується воно, чи ні? Споживачеві потрібно, щоб опалення було якісним і доступним. А якісне і доступне воно в нашій країні здебільшого лише для представників влади, для власників та керівників тих самих теплопостачальних організацій, та «іже з ними», які давно вже зробили собі індивідуальне опалення або живуть у власних будинках з індивідуальним опаленням, або у квартирах «елітних новобудов» з окремим опаленням. В той самий час, централізоване опалення для них – лише спосіб заробітку грошей на «бидлі», яким вони, судячи зі змісту законопроекту, вважають більшість українського народу.

Як зазначено у законопроекті, пропонується заборонити самовільне відключення споживачів від централізованих тепломереж і централізованих систем гарячого водопостачання, і при цьому надавати такі дозволи виключно в тому випадку, якщо це дозволено схемою теплопостачання населеного пункту, із вказівкою зон, у яких повинні застосовуватися централізована або індивідуальна системи опалення. Цю схему мають затверджувати органи місцевого самоврядування, але якщо документ не затверджений, то за замовчуванням використовується тільки централізоване теплопостачання, якщо інше не закладене в проекті будинку (тобто – тої самої «новобудови»).

Що це означає? А це явно означає, що людям повністю відсікають подальший перехід на індивідуальне опалення квартир і, навіть, не планують дозволяти споживачам самостійно відключатися від централізованого опалення, щонайменше в тих населених пунктах, де воно ще є. І саме для цього внесено до законопроекту таке положення про схеми теплопостачання, адже місцеві влади населених пунктів у переважній більшості геть не зацікавлені у відключеннях споживачів від «централки» і у переходах на «індивідуалку». Відповідно, вони будуть усілякими шляхами зволікати з розробкою та затвердженням таких схем. А простіше – вони просто їх не будуть робити, а там, де вони вже є – вносити зміни.

І навіть там, де самим керівникам місцевої влади такі відключення і переходи, як то кажуть «по-барабану», або вони нібито і не проти цього, все одне, власники та керівники теплопостачальних організацій будуть у різний спосіб дуже наполегливо «стимулювати» їх через хабарі, через тиск влади вищого рівню, тощо, щоб не затверджували такі схеми.

Більш того, постраждають і мешканці навіть тих населених пунктів, в яких завдяки нашим кабмінам та таким саме місцевим владам давно вже не має централізованого опалення і які ще не встигли встановити індивідуальне опалення. Адже, скоріш за все, допоки в цих населених пунктах місцеві чинуші «розкрутяться» з складанням та затвердженням схеми, там де ъъ не має (а на це ще гроші в бюджет потрібно закласти, при чому, з врахуванням «відкатів»), ні хто, ні кому не дасть дозволу на встановлення індивідуального опалення.

Цей законопроект, на мою думку, є антиконституційним і не відповідає іншим засадам українського законодавства. Насамперед він порушує ст. 21 Конституції України, згідно з якою, усі люди є рівні у своїй правах. Це безумовно стосується і права вибору товарів і послуг. А законопроект від початку поставив одних (хто встиг встановити індивідуальне опалення, від’єднатися від централізованого опалення) в кращі умови перед іншими – перед тими, хто бажає, але не буде мати можливості цього зробити.

Також, законопроект явно порушує статтю 41 Конституції України, згідно з якою, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. При цьому, ще можна сперечатися щодо прав на від’єднання та встановлення індивідуального опалення тих громадян, котрі живуть у неприватизованих квартирах, але, якщо Ви є власником квартири, то це Ваша особиста справа – як саме розпоряджатися нею і всіма її частинами. Щонайменше це стосується того, що це Ваше безумовне право – користуватися чи ні системами централізованого опалення у своїй власній квартирі!

По великому рахунку, якщо Ви не користуєтеся системами теплопостачання, які проходять через Вашу квартиру, то підприємство теплопостачання повинне Вам платити за те, що через Вашу квартиру проходять його труби (право сервітуту – ст. 401 Цивільного кодексу України).

Частина 3 цієї статті Конституції визначає, що громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об’єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Зокрема це стосується і підприємств теплопостачання, які деінде, як не дивно, ще перебувають у комунальній власності. Але тут вживане слово «може», і аж ні як не слово «зобов’язаний». Тобто, Вам, звичайно можуть заборонити встановлювати індивідуальне газове опалення, але ж ні хто не може зобов’язати Вас користуватися послугами таких підприємств, навіть законом.

За частиною 2 ст. 42 Конституції України, не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції. Натомість законопроект явно спрямований на забезпечення зловживання монопольним становищем підприємств теплопостачання у кожному окремому населеному пункті, на обмеження конкуренції з боку виробників та постачальників систем індивідуального опалення.

Більш того, частина 3 ст. 42 Конституції чітко визначає, що держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт. Про якість послуг підприємств теплопостачання і говорити не варто. А от щодо захисту прав споживачів, то тут вже вступає Закон України «Про захист прав споживачів», прийнятий на підставі цієї обов’язкової для виконання (в тому числі Кабміном) норми Конституції.

А відповідно до абзацу 3 частиною 2 ст. 17 цього Закону, забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту. А саме це й намагається зробити Кабмін своїм законопроектом: примусити придбавати послуги непотрібного йому асортименту та й ще, незалежно від їх якості. А пункти 1 та 2 частини 1 ст. 21 того ж Закону прямо визначають, що якщо при реалізації продукції (послуги в цьому законі за ст. 1 визначаються, як «продукція») будь-яким чином порушується право споживача на свободу вибору продукції або при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення – це є безумовне порушення прав споживачів.

Доречи, захист прав споживачів, відповідно навіть до Закону України «Про теплопостачання», відноситься до основних завдань державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання (частина 1 ст. 15 цього Закону).

Крім того, за визначеними Цивільним кодексом України загальними засадами цивільного законодавства, такими засадами є неприпустимість свавільного втручання у сферу особистого життя людини (пункт 1 ст. 3 ЦК) і свобода договору (пункт 2 ст. 3 ЦК).

А що це є, як не свавільне втручання у сферу особистого життя людини? До того ж, теплопостачання населенню здійснюється виключно за договорами (ст. 19 Закону «Про теплопостачання»). І яка тут свобода договору, згідно з кабмінівським законопроектом? В той самий час, Цивільний кодекс, згідно з його ж частиною 2 ст. 4, є не просто законом, а основним актом цивільного законодавства України.

Тобто, новий кабмінівський законопроект явно не відповідає Конституції України і явно суперечить Закону «Про захист прав споживачів», прийнятому на підставі частини 3 статті 42 Конституції.

Ну а якщо Ви схочете скористатися своїми конституційними і законними правами, то Вас будуть штрафувати. Та про це вже писалося у попередній публікації.

Що можна порекомендувати на випадок, якщо цей законопроект «пройде»?

Само по собі, те що написано, вже у деякій мірі є для зацікавлених відвідувачів сайту правовим обгрунтуванням позовних вимог до суду при оскарженні відмов у від’єднанні від централізованого опалення, централізованого гарячого водопостачання, відмов у наданні дозволів на встановлення індивідуального опалення або при оскарженні застосувань штрафних санкцій за новоявленим законом.

Той, хто хоче від’єднатися, має розірвати договір з теплопостачальною організацією і, напевне, у кожному договорі можна знайти підстави для цього. Якщо такого договору у Вас ще не має, то у подібному випадку не варто його і укладати. А без договору Вам не мають права надавати послуги і одержувати кошти за них.

У випадку, якщо хтось, незважаючи на загрозу штрафу, такі від’єднається самовільно від системи теплопостачання, то після сплати штрафу (якщо навіть не вдасться від нього «відбитися» у суді), Вас ні хто не зможе примусити підключитися знову. Та все одне, будуть проблеми при спробі підключення системи індивідуального опалення. Мабуть без судового позову не обійтися, а його результати в наших умовах передбачити складно з будь яким правовим обгрунтуванням. Щоправда, якщо Ви самовільно відключилися від гарячого водопостачання, то на підключення електричного водонагрівального бойлера не потрібно жодних технічних умов та погоджень.

При цьому, якщо Ви після самовільного від’єднання фактично вже не отримували послуги, то й сплачувати за них не повинні, адже оплата здійснюється лише за фактично отримані послуги (частина 6 ст. 19 Закону «Про теплопостачання»)

У випадку спроби притягнення до відповідальності по запланованій законопроектом статті 185-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто, за перешкоджання доступу або недопущення до власних тепловикористальних установок, приладів комерційного обліку теплової енергії представників теплопостачальної організації за умови пред’явлення відповідного посвідчення під час виконання службових обов’язків, то працівник організації повинен буде довести, що він пред’явив Вам таке посвідчення. Крім того, не кожен член сім’ї зобов’язаний допускати таких представників у квартиру, а лише власник або співвласник, до того ж, лише повнолітній. Якщо у Вас з теплопостачальною організацією, представник якої до Вас з’явився, не має договору, те Ваш недопуск представника такої організації є правомірним, адже він для Вас – ніхто! Не зобов’язані ж Ви допускати до себе у квартиру представників всіх теплопостачальних організацій України. Щоправда, якщо така організація офіційно визнана у Вашому населеному пункті виконавцем комунальних послуг, то це може бути більш складним.

Також слід відзначити, що якщо цей закон буде прийнятий, то це буде непоганим приводом для звернень до Європейського суду з прав людини.

Ну і насамкінець – подивимось: може у депутатів вистачить здорового глузду і совісті не приймати цей закон? Але, навряд… Звідки?

____________________________________________________________________________

Публікація – вересень 2013 р.коментарів 20

 1. Саша :

  Интересно, а те, кто уже подключен к индивидуальному в квартире, я например, это коснётся? Разрешение на отключение получал через… взятки, как и многое в нашей любимой коррупционной стране!

 2. admin :

  Саша, если у Вас уже есть разрешение, то Вас это не должно касаться. Закон обратной силы не имеет

 3. Сергей :

  С правами согласен. :) А вот где взять расчёт серветута к тепловикам. Интересно б было почитать не просто бла -бла- бла, а реальные расчёты. Глядишь и пригодилось бы. А чем чёрт не шутит.

 4. admin :

  Сергей, здесь на “бла -бла- бла”, а примерное юридическое обоснование. А расчеты, уж сами как-нибудь потрудитесь, или – к экономистам, не все же на тарелочке…

 5. Світлана :

  Прошу консультації з такого питання:
  у квартирі встановлено індивідуальне опалення. у місті діє “Енергоінвест”, який нараховує плату за місця загального користування. Договір з організацією не укладала. за місця загального користування плачу, але виявилося, що неправильно ішло нарахування. Звернулася із заявою про перерахунок. його здйснили, але “запущено” буде тільки за умови – укладання договору. чи правомірно це? Чи можу я опиратися на закони, постанови, щоб не укладати договору? Порадьте. Завчасно – дякую. Світлана

 6. admin :

  Світлана, що таке у Вашому розумінні і розумінні Вашого “Енергоінвесту” – місця загального користування?

 7. АЛЛА :

  споживачі оплачують послуги мзк будинку(горищ, підвалів,сходових кліток) відповідно до методики розрахунку кількості теплоти та визначення плати за їх опалення, за наказом міністерства будівництва, архітектури від 31.10.06р.№359, зареєтрованого в мнюсті 27.11.06р.це у нас”лубнитеплоенерго” терорезує з кватири, що з 2005р. отримали дозвіл на індивідуалку. а тероризує чомусь тільки з 2011р. рахунки та обіцянкою подання до суду. не платимо, бо не погоджуємося, договір підписали в 2005р., бо це була умова відключення від центрального. але цей договір був підприємством десь загублений – ми дізналися. а у власників 2-х інших квартир договір на оплату мзк таки є . чи боятися нам суду? але прочитавши вашу статтю, дуже дякую ВАМ, ПРОСТО, ДОСТУПНО ДОНЕСЕНО ЮРИДИЧНЕ ПІДГРУНТЯ БОЛЮЧОЇ ТЕМИ, ВВАЖАЮ, ЩО НАВІТЬ МОЖНА ВИГРАТИ СУД У МІСЦЕВИХ БЮРОКРАТІВ.

 8. admin :

  АЛЛА, по Вашому кокретному випадку не можливо щось порадити без детального вивчення документів

 9. Андрей :

  Добрий день! Якщо в квартирі проживає інвалід дитинства, група 1(а). В квартирі на 2 поверсі через безпосередню близькість до шахти ліфта (спільна стіна) постійно мокрі стіни, з’являється цвіль. Це негативно впливає на здоров’я людини (особливо в осінній та весняні періоди). Чи можна подавати документи на дозвіл про від’єднання від централізованого опалення і чи можуть не дозволити від’єднатись від ЦО. Чи є якісь юридичні аспекти про право відключення від ЦО.
  Андрій

 10. admin :

  Андрей, законопроект, про який написано у статті, відкликано, він не був прийнятий. Але щодо питань можливості встановлення опалення і відключення від ЦО потрібно з”ясовувати по місцю Вашого проживання.

 11. Володимир :

  Дуже цiкава статья, дякую

 12. Tanya :

  Добрий день! Підкажіть, будь ласка, в мене у квартирі встановлено індивідуальне опалення (відєднались від централіованого в 2005 році)..чи маю я платити за загальне отоплення…якщо маю, то за яких умов?? на рівні з жильцями дому чи пропорційно до використаного мною…(в квартирі не проживаю, а за отоплення під”їздів маю платити по 150 грн в зимовий період)
  Дуже вдячна на будь яку відповідь

 13. admin :

  Tanya, під”їзд – то Ваша спільна власність (всіх мешканців будинку) і утримання будинку відшкодовується всіма мешканцями. Якщо Вам опалюють п”дїзд, то Ви теж маєте брати участь в оплаті спільних витрат по його опаленню, незалежно від того, як Ви опалюєте квартиру. Щодо вартості такого опалення, то я Вам ні чого сказати не можу, то залежить від собівартості цих витрат і змісту договору з надавачем послуг

 14. Владимир :

  у меня установлено индивидуальное отопление но сейчас я не могу узаконииь его у газовиков хотя есть и проект и актт димохода установки но узаконить отопление в горгазе и установить оплату по 3.60 не могу и плачу по 7.18. как поступать

 15. admin :

  Владимир, из Вашего вопроса не ясно – по какой именно причине Вы не можете узаконить газовое отопление?

 16. Diana :

  Здравствуйте! Помогите пожалуйста разобраться в ситуации. Если в квартире (7 этаж) подключено индивидуальное отопление, но через нее проходят оставшиеся трубы для подачи тепла на другие этажи, должны ли собственники квартиры платить счета за отопление? Відповідно до Постанови КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ від 21 липня 2005 р. № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» централізоване опалення – це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання. Тобто послуга з централізованого опалення вважається фактично наданою за умови забезпечення виконавцем у приміщеннях квартири нормативної температури повітря. Але відключення квартир від внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виключає реальну можливість забезпечення теплопостачальними організаціями нормативної температури повітря у приміщенні квартири, що у свою чергу виключає і сам факт споживання власниками послуг з централізованого опалення, а отже і обов’язку їх оплачувати. Відповідно до санітарних норм мінамальна нормативна температура – це 18 градусів за Цельсієм. Стояки цієї температури не забезпечуть. Тож чи законно організація з теплопостачання вимагає оплати рахунків?

 17. admin :

  Diana, ні, незаконно. Якщо Ви при встановленні індивідуального опалення офіційно відключені від централізованого опалення, Ви не повинні сплачувати з централізоване опалення. В тому числі і Ваше обгрунтування вірно. Більш того, Ви своїм опаленням ще підігріваєте в деякій мірі ті ж стояки та перекриття і стінки сусідніх квартир, допагаючи утримувати в сусідів нормальну темпереатуру. Але, краще при цьому, закрити стояки у Вашій квартирі трубними утеплювачами і викликати представників теплопостачальника або ЖЕКА, щоб вони це зафіксували.

 18. Diana :

  Дякую за відповідь! Скажіть будь-ласка, а що слід відносити до “опалення місць загального користування”? У листопаді прийшов рахунок на оплату послуг з теплопостачання, хоча в квартирі індивідуальне опалення. Вирішила почекати, тому що теплопостачальники обіцяли зробити перерахунок та інвентаризацію опалювального обладнання у всіх місцях загального користування. Зараз знову прийшов рахунок. Але по суті під’зд не опалюється, як треба (стоїть лише одна труба на першому поверсі). У Постанові Кабміну № 630 знайшла п.28. “Споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства”. Як ви вважаєте, чи можно не сплачувати ці рахунки? До того ж не було укладено договір про надання послуг з опалення.

 19. admin :

  Diana, нет, Вы обязаны оплачивать за такое отопление. Но, если Вы полагаете, что счета не соответствуют фактическому обогреву мест общего пользования, Вы можете составлять соответствующие акты и обжаловать размер оплаты в связи с несоответствием той самой методике

 20. Виталий :

  Підтримайте будь-ласка петицію про індивідуальне опалення: https://petition.president.gov.ua/petition/35879

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *