А Д В О К А Т
Кучерявый Олег Петрович

полный комплекс юридических услуг, защита интересов граждан и юридических лиц

Май

17

Порядок анулювання актових записів цивільного стану

Автор: Avtor

slubПорядок анулювання актових записів01 rus цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793.

Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню.

Громадяни України, а також іноземці, особи без громадянства, які проживають за кордоном, подають заяву про анулювання актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до дипломатичного представництва чи консульської установи України або до відділу державної реєстрації актів цивільного стану України за місцем зберігання актового запису.

Разом із заявою подаються документи, необхідні для розгляду та вирішення питання по суті, зокрема:

 • паспорт або паспортний документ; свідоцтво про державну реєстрацію актів цивільного стану, яке підлягає анулюванню;
 • письмове пояснення стосовно проведення подвійної державної реєстрації акту цивільного стану у разі анулювання повторно складеного актового запису;
 • інші документи, що підтверджують вимоги заявника.

Питання про анулювання актових записів цивільного стану розглядається у тримісячний строк з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Цей строк може бути продовжений з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.

Актовий запис цивільного стану анулюється на підставі рішення суду або висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України анулює актові записи цивільного стану на підставі рішення суду, зокрема про:

 • анулювання актового запису цивільного стану;
 • визнання шлюбу недійсним;
 • визнання шлюбу неукладеним;
 • визнання розірвання шлюбу фіктивним;
 • скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення померлою.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає висновок про анулювання актового запису цивільного стану за заявою заінтересованої особи у випадках, якщо шлюб зареєстрований:

 • з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
 • між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідним братом і сестрою;
 • з особою, яка визнана недієздатною,
 • а також у разі виявлення поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану.

Одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неповернення анульованого свідоцтва інформація про його анулювання оприлюднюється на офіційному веб-сайті Державної реєстраційної служби.

Є.О. Масягіна — головний спеціаліст відділу проставлення апостиля Департаменту у справах цивільного стану громадян Державної реєстраційної служби

За публікацією сайту Мін’юсту України

__________________________________________________________

Публікація — травень 2014 рокуДобавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *