А Д В О К А Т
Кучерявый Олег Петрович

полный комплекс юридических услуг, защита интересов граждан и юридических лиц

Окт

1

Про законність закриття сміттєпроводів

Автор: Advocat

на русском языкеОстанніми днями в Новодністровську (як мабуть і в інших містахimages України) місцева влада разом з представниками комунального підприємства «Новодністровський житловик» почала проводити збори мешканців з метою просування ідеї закриття сміттєпроводів у дев’ятиповерхових будинках.

Розпочалося з розказнів про те, що сміттєпроводи – це вчорашній день, що у нових будинках їх взагалі не будують. До того всього було додано про те, що утримання сміттєпроводів є занадто витратним, розводить антисанітарію, щурів і про те – як то буде добре, якщо поставити контейнери для збирання сміття.

Добре що ще не сказали, що при цьому зменшиться розмір оплати з вивіз сміття.

При всьому цьому, варто зазначити, що не зважаючи на цілу низку проблем і декотрих негараздів (без яких у нас ні де нічого не буває), у порівнянні з дуже великою кількістю населених пунктів України, в Новодністровську комунальним підприємством і місцевою владою поки що дуже не погано вирішуються питання благоустрою та санітарного стану. Але щодо закриття сміттєпроводів – це спроба вчинити дуже хибний крок!

Насамперед, вважаю, що такий підхід — це прояв нелюдяного відношення до мешканців висотних будинків, особливо до тих, хто мешкає на верхніх поверхах. Але й на інших поверхах живуть люди похилого віку, хворі люди, і далеко не завжди є кому виносити сміття. Та й кожен може захворіти у будь який момент… Радянські будівельні та санітарні норми для висоток не дарма визначали обов’язковість сміттєпроводів для «висоток», враховуючи потреби людей, стосовно цих питань.

Оскільки питання стосується не виключно Новодністровська, то одразу зазначу, що в жодному разі не варто вірити в обіцянки зменшення оплати за вивіз сміття у разі переходу з використання сміттєпроводів на контейнерні майданчики. Адже, на заварювання сміттєпроводів, їх консервацію, очистку приміщень, належне облаштування контейнерних майданчиків і закупівлю контейнерів підуть дуже значні кошти, які знову ж таки увійдуть у затрати комунального підприємства. При цьому, якщо дотримуватися належних санітарних норм щодо кількості контейнерів, вартість вивозу сміття може навіть збільшитися. А якщо деінде трошки й зменшать, то все одне потім підвищать і відчути покращення не встигнете!

В Новодністровську, як у більшості міст з аналогічною забудівлею, не має між дев’ятиповерховими будинками території, яка є достатньою для розташування контейнерних майданчиків, відповідно до санітарних норм, оскільки вся міжбудинкова територія, за виключенням міжбудинкових проїздів, є майданчиками для ігор дітей та відпочинку населення.

До того ж, розташування сміттєзбиральників між будинками а ні трохи не покращить санітарний стан, адже сміття буде розлітатися, розтаскуватися псами. Буде навіть більше смороду, ніж від сміттєпроводів. І цей сморід, на відміну від варіанту з сміттєпроводами, буде не лише нетривалий час після вивозу сміття, а постійним.

Від керівника КП «Новодністровський житловик» надійшла пропозиція про розташування таких майданчиків на краю поля, навпроти дев’ятиповерхових будинків. Але ж там сміття вітер (разом з псами) буде розносити по всьому полю та попід будинки і у двори.

Та й як мешканцям, в тому числі, людям похилого віку і хворим, бігати з сміттям на такі відстані. Слід передбачити, що дехто буде навіть з вікон просто у двори викидати сміття, як то було у містах середньовічної Європи. І санітарний стан від цього явно не покращиться.

На державному рівні в Україні питання забезпечення санітарного стану і вивозу сміття регулюється нормативним актом «Державні санітарні норми та правила утримання територій населених місць», які затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.03.2011 р. N 145.

Згідно з п. 2.7. цих норм і правил, «Контейнерні майданчики повинні мати водонепроникне тверде покриття та бути обладнані навісами, огорожею та ізольовані від об’єктів обслуговування населення, господарських дворів і магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м, не повинні бути прохідними для пішоходів і транзитного руху транспорту».

Зрозуміло, що КП «Новодністровський житловик», разом з місцевою владою, не забезпечить дотримання цих нормативів обладнання, як і досі фактично не забезпечує їх дотримання, наприклад, між п’ятиповерховими будинками Новодністровська. Адже це дуже дорого і знівелює всі намагання зменшити витрати на вивіз сміття.

За п. 2.8. наказу МОЗ, «Контейнерні майданчики повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.»

Зрозуміло, що у дворах між дев’ятиповерховими будинками не можливо забезпечити дотримання і цих норм, адже як вже було сказано, таких територій там просто не має.

Відповідно до п. 2.13 цього наказу МОЗ, «Сумарний об’єм контейнерів для зберігання побутових відходів повинен перевищувати фактичний об’єм їх утворення на 25 відсотків» — це щодо зазначеної мною кількості контейнерів. Наприклад на територію між будинками №№ 5, 10, 11 та 12 мікрорайону «Сонячний», де проживає більш, як 1200 мешканців, потрібно одночасно десь 10-15 контейнерів (якщо не більше), з двохразовим щоденним вивозом. А один більш-менш «порядний» контейнер коштує від 3500 гривень. Яке тут зменшення витрат? Навіть і у тривалій перспективі не має економічного ефекту, особливо для таких міст, як Новодністровськ, адже контейнери також поступово будуть потребувати ремонту і заміни.

Та й не зможе місто дозволити собі придбати таку кількість контейнерів і зробити достатньо великі контейнерні площадки.

При цьому варто також згадати – як вивозилося сміття минулої багатоснігової зими, коли через заноси сміттезбиральні машини просто не могли по декілька днів під’їхати до сміттепроводів і до контейнерних майданчиків. І якщо у будинках з сміттепроводами це фактично пройшло не примітно – сміття залишалося в приміщеннях сміттепроводів, то з контейнерними майданчиками були проблеми. А якщо таких майданчиків побільшає, то місто може засипатися сміттям.

013А проблеми можуть виникнути не лише через сніг. Навіть влітку може раптом не вистачити коштів на паливо, або ще якісь проблеми. Та й по вихідних і святкових днях сміття не вивозять. На знімку зліва — контейнер у мікрорайоні «Діброва». Фото мимохідь відзняте у суботу вранці. І хоча, поки що ще не трагічно, але що буде у неділю? І так воно і буде, як би то нас не запевняли в іншому, особливо, якщо на систему контейнерів переведуть 9-типоверхові будинки. І будемо обростати сміттям. А сміття – це хвороби!

Некоректним, м’яко кажучи, є також посилання агітаторів на те, що сміттєпроводи – це вчорашній день, що у нових будинках їх взагалі не будують. Не такий це вже вчорашній день, адже сміттепроводи забезпечують більш нормальний санітарний стан, ніж майданчики з контейнерами для сміття. Крім того, у нових висотних будинках і на цей час дозволено не будувати сміттепроводи лише у випадку обладнання всіх квартир утилізаторами (подрібнювачами) залишків харчових продуктів.

В цілому, слід зазначити, що постановка цього питання взагалі не має сенсу, адже відповідно до п. 2.17. наказу МОЗ, «В існуючих багатоповерхових житлових будинках дозволяється закриття сміттєпроводу у разі проведення оброблення (перероблення) побутових відходів шляхом обладнання всіх квартир утилізаторами (подрібнювачами) залишків харчових продуктів та письмової згоди всіх мешканців цих будинків за погодженням з балансоутримувачем цих будинків».

Зможе КП «Новодністровський житловик» або Новодністровська міська рада (як і будь які інші міські ради) виконати вимогу щодо обладнання ВСІХ квартир багатоповерхових житлових будинків утилізаторами (подрібнювачами)? Безумовно — ні! І навіть намагатися не буде.

І насамкінець – чи можливо одержати ПИСЬМОВУ згоду всіх (без виключення) мешканців? Не можливо! В жодному будинку цього добитися не вдасться.

А якщо місцева влада видасть відповідне рішення про ліквідацію сміттепроводів, будь який мешканець зможе оскаржити і скасувати таке рішення в суді, адже воно завжди буде незаконним через безумовне порушення зазначених Норм та і низки Законів. Більш того, через суд можна навіть зобов’язати місцеву владу і комунальне підприємство поновити надання належних послуг.

Чи потрібно це все місцевій владі? Думаю, що ні, адже це не є доцільним ні з економічних, ні з санітарних підстав і буде порушенням законодавства.

______________________________________________________________

Публікація — жовтень 2013 року

комментариев 5

вдячний за роз»яснення

Ви могли б надати перелік законів та законодавчих актів, які забороняють ліквідацію сміттепроводів?

Максим, прямої заборони закриття сміттєпроводів не існує, існують обмеження, про які конкретно і достатньо просто написано у статті, з зазначенням не лише нормативного акту і гіперпосилання на нього, а й навіть з зазначенням відповідних пунктів. Вже якось утрудніть себе читанням, якщо воно Вам цікаво, адже я повторювати тут статтю ще раз індивідуально для Вас чогось не маю бажання.

Таке може писати тільки людина яка не нюхае сморід у своему підізді!! Яку не атакують щюрі та таракани в будинку…(((
Старі діряві ковші створюють жахливий санітарний стан будинків.

Наталия, звісно ситуації бувають різні, але ковши сміттєпроводів, особливо зроблені в радянські часи, зроблені з якісного металу і їх просто потрібно було періодично мити або хоча би деколи обробляти «бризкалками» з миючими засобами або щось на кшталт доместосу. А якщо продирявився, вимагати від комунслужби заміни. З щурами в сміттепроводах, як в обмежених приміщеннях, теж не так вже важко боротися.
Це звичайне небажання мешканців під`їзду хоча б щось робити самостійно або хоча б навіть вимагати цього від комунслужби. Тобто – просто лінощі!
Таргани до сміттєпроводів відношення не мають взагалі, вони й без сміттєпроводів в будь якому будинку періодично заводяться, це завжди проблема акуратності конкретних мешканців. При чому, не обов`язково особисто Вашої, а цілком можливо — сусідів, які наприклад, в сумці можуть привезти тарганів навіть з іншого міста. Та й ліквідують тарганів не шляхом закриття сміттєпроводів.
Особисто в мене в під’їзді був сміттєпровід (будинок побудований на початку 80-х). Пацюків не було (хоча в деяких інших будинках періодично з’являлися). Усе було чисто й акуратно, тільки влітку, коли багато сільгосппродуктів — деякий запашок у під’їзді на нижньому поверсі. Сміття було закрите і навіть коли його з якихось причин не встигали вчасно вивезти, воно не заподіювало ні кому проблем.
Зараз сміттєпровід все ж закрили (уже 2 роки, якщо не більше) і тепер через мух від сміттєвих баків не можливо відкрити вікна. Пацюки з’явилися й у нашому будинку, запашок той самий від сільгосппродукції — ні куди не пішов, тільки тепер він вітром поширюється по всьому дворі й проникає у квартири (чого зовсім не було при сміттєпроводах) і це також не дозволяє відкривати вікна, при чому цілий рік, крім як у морози (але в морози не дуже-те й хочеться відкривати). Пси і й коти розтаскують сміття по дворі, у т.ч. на дитячі майданчики. І це все при тім, що комунслужба в нас досить акуратно його вивозить і майданчики для баків досить добре обладнані.
А якщо через якісь причини не зможе вивозити вчасно? Я багато їжджу по різних містах і бачу – які гори сміття навалені на сміттєві баки і навколо. І щури по цих горах лазять майже не ховаючись

Ваш отзыв