АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Сер

8

Реєстрація місця проживання і місця перебування

Автор: Advocat

До українського законодавства внесено деякі зміни, які напевне стосуються переважної більшості, якщо не всіх громадян України. Йдеться про зміни до деяких законів України щодо реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні (Закон від 05.07.2012 № 5088-VI).

Зокрема, у статті 3 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” абзац сьомий, який визначає – що таке є реєстрація місця проживання або місця перебування особи, викладено в такій редакції:

“реєстрація місця проживання або місця перебування особи – внесення відомостей про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси одного житла особи чи адреси спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, військової частини до визначених цим Законом документів та до реєстраційного обліку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб (далі – орган реєстрації)”.

Ключовим словом в цих змінах є слово “одне”, адже Цивільний кодекс України визначає, що фізична особа має право на декілька місць проживання.

Статтю 3 цього закону також доповнено новим визначенням – що таке є документи, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи. Це є: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні.

Змінилися також законні підстави перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Тепер вони визначаються виключно Законом України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства“.

Змінено редакцію статей 6, 7 та 8 цього ж закону. Як тепер здійснюється реєстрація місця проживання особи:

громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом 10-ти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Така реєстрація за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її законний представник подає:

 • письмову заяву;
 • документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України;
 • квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;
 • талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання;
 • документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
 • військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються:

 • документ, що посвідчує особу законного представника;
 • документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Облік громадян України, які проживають за межами України, ведеться закордонними дипломатичними установами України в установленому Міністерством закордонних справ України порядку.

У разі зміни адреси житла в межах адміністративно-територіальної одиниці особа або її законний представник повинні письмово повідомити про це орган реєстрації протягом десяти днів.

Надання органами реєстрації відомостей про місце проживання або місце перебування особи та інших персональних даних здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або за згодою самої особи.

Зняття з реєстрації місця проживання особи (ст. 7 Закону) здійснюється на підставі:

 • заяви особи або її законного представника;
 • судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
 • свідоцтва про смерть;
 • паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
 • інших документів, які свідчать про припинення:
 • підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства;
 • підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту;
 • підстав на право користування житловим приміщенням.

Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.

Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки і піклування.

Разом із заявою особа подає:

 • документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України;
 • військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються:

 • документ, що посвідчує особу законного представника;
 • документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Реєстрація місця перебування особи (стаття 8) здійснюється за заявою особи або її законного представника, що подається протягом семи днів після прибуття до місця перебування.

Зобов’язані зареєструвати місце перебування особи, які перебувають більше одного місяця за межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій зареєстровано їх місце проживання, і мають невиконані майнові зобов’язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі.

Реєстрація та продовження реєстрації тимчасового перебування іноземців, осіб без громадянства здійснюються відповідно до законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.

Призовникам і військовозобов’язаним важливо знати, що зміни спіткали також і частину 2 ст. 38 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”. Раніше, органи реєстрації могли здійснювати реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання чи перебування призовників і військовозобов’язаних лише в разі наявності в їх військово-облікових документах позначок військових комісаріатів відповідно про зняття з військового обліку або про перебування на військовому обліку за місцем проживання. Тепер ніхто не зобов’язаний для реєстрації місця жительства і зняття з такої реєстрації “бігати по військоматах”, а органи реєстрації зобов’язані самі “щомісяця повідомляти військові комісаріати про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання чи перебування призовників і військовозобов’язаних”.

________________________________________________________________________

Публікація – серпень 2012 рокукоментарів 8

 1. Юлія :

  Доброго дня!
  З чоловіком в шлюбі 10 років. Чоловік військовослужбовець Прикордонної служби України ( на даний час вийшов на пенсію по здоров’ю). З 2010 по 2011 рік від перебував на службі в м. Одеса. Там ми і були прописані сімь”ю (3 чол. дитина 9 років) при військовій частині та стояли на квартирному обліку. Місяць тому він забравши мій паспорт виписав мене та дитину з м. Одеси без моєї на то згоди та подав на розлучення. Прошу вас відповісти:1. Чи мав він право виписати нас без згоди з військової частини. 3. Чи можемо ми з дитиною бути прописані при військовій частині, якщо він вже там не прописаний 3. Чи маю я та дитина право на житло від Державної прикордонної служби.

 2. admin :

  Юлія: без Вашої згоди виписати Вас чоловік не мав права. А на рахунок житла від ДПС для Вас я точно не знаю (залежить від багатьох факторів), но скоріш за все – не маєте права

 3. Дмитро :

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи можна виписуватися з війсьомату та ставати на військовий облік в інший район, якщо хлопець є призовником? Як правильно можна стати на військовий облік в іншому районі, що для цього потрібно зробити? Наперед дякую!

 4. admin :

  Дмитро: можно виписуватися. Щоб стати на облік у військоматі потрібно просто туда прийти з паспортом і приписним свідоцтвом, та стати на облік. Якщо ще щось буде потрібно – у військоматі самі скажуть

 5. Євгенія :

  Добрий день. Можна виписатися чоловіку добровільно, якщо у нього нема військового квитка і приписного, але йому вже 30років. Він не служив в армії. Дякую.

 6. admin :

  Євгенія, можна виписатися

 7. Оксана :

  Доброго дня!Підкажіть,будь-ласка,який вихід є для людини, яка немає куди прописатися?(проживаю в орендованому житлі( орендодавець не рорзглядається_, мати немає власного житла, батько відмовляється прописувати у власному житлі, має іншу родину, раніше була зареєстрована в гуртожитку, після досягнення 25 віку була знята з реєстрації (навчання закінчила ще раніше).

 8. admin :

  Оксана, на жаль, вихід лише один – самостійно шукати у кого (або де) можливо зареєструватися.