АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Гру

5

Типові та зразкові справи у новій редакції КАСУ

Автор: Avtor

Нещодавно був опублікований прийнятий на початку жовтня закон, яким вносяться зміни до діючих процесуальних кодексів. Зазначені зміни суттєво змінюють існуючі правила розгляду справ у відповідних процесах. Закон також запроваджує ряд абсолютно нових інститутів. Серед таких нововведень – категорії типових та зразкових справ в новому Кодексі адміністративного судочинства.

 

За своєю суттю ця новела, що буде частиною лише адміністративного процесу, передбачає процесуальний механізм розгляду справ, у яких відносини сторін та правові норми, якими вони регулюються, є схожими (типові справи), за прикладом рішення Верховного Суду в одній з таких справ (зразковій справі).

 

Так, проект закону передбачає, що у випадку, коли у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

 

При цьому типовими вважаються справи, у яких відповідачем у яких є один і той самий суб’єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), а спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, в яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

 

У рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд повинен серед іншого вказати ознаки типових справ, обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм.

 

В подальшому позиція Верховного Суду в такій зразковій справі повинна враховуватися судами, що розглядатимуть аналогічні типові справи (які відповідають ознакам викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи).

 

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій за результатами розгляду типової справи може бути оскаржено в касаційному порядку лише у двох виключних випадках, а саме: коли при її розгляді суди помилково визнали справу типовою, або навпаки помилково не визнали її типовою та не врахували висновки Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.

 

Як зазначають розробники законопроекту в пояснювальній записці, провадження вказаної процедури в адміністративному процесі дасть змогу зменшити навантаження на суддів, забезпечити єдність правозастосовчої практики та сприятиме швидкому розгляду великої кількості однотипних справ.

 

З такими твердженнями важко не погодитись – спрощення процедури оскарження однотипних справ та формування Верховним Судом позиції у таких справах, яка є обов’язковою для судів, що розглядають типові справи, безумовно матиме наслідком суттєве звуження кола питань, які мають вирішуватися судами в кожній з таких справ, а, отже, підвищення ефективності їх розгляду.

 

В той же час, є ряд питань, відповідь на які на даний момент не є такою однозначною, зокрема: роль учасників інших типових справ у процесі розгляду Верховним Судом зразкової справи, можливість оскарження рішення у зразковій справі учасниками інших типових справ, звернення учасників процесу з клопотанням до суду направити подання до Верховного Суду про розгляд їх справи як зразкової, підхід Верховним Суду до формування ознак типової справи. Відповідь на ці та інші проблемні питання, які виникнуть в процесі застосування цієї процедури на практиці, ще залишається з’ясувати.

 

Мирослава Савчук, старший юрист «AEQUO, ЮФ»

Джерело: «Юридична газета»

 

За публікацією на сайті Ради адвокатів Київської області

____________________________________________________

Публікація – грудень 2017 року

 Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *