АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Січ

5

Холодна зброя

Автор: Advocat

В нашому кримінальному законодавстві є досить чимало норм, які можуть зачепити і достатньо законослухняних громадян. Одною з таких норм є достатні підстави вважати частину 2 статті 263 Кримінального кодексу України, згідно з якою встановлюється відповідальність за носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу.

Просто зберігання холодної зброї не становить складу злочину. Та при цьому, слід зазначити, що судова практика до носіння холодної зброї чомусь прирівнює навіть її перевезення у транспортному засобі (логіка не зрозуміла…). І за  вчинення таких – вищезазначених дій можна отримати досить значне покарання. Щонайменше це є штраф до 50-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 120 до 240 годин. Більш істотними покараннями є арешт на строк від 3-х до 6-ти місяців або обмеження волі на строк від 2-х до 5-ти років, або навіть позбавлення волі на строк до 3-х років.

Відразу, мабуть слід зазначити, що згідно з частиною 3 цієї ж статті Кримінального кодексу, особа, яка вчинила такий злочин, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона добровільно здала зброю органам влади.

При чому, ця стаття досить часто використовується правоохоронними органами, так би мовити – «для підтримки штанів», коли не можуть довести вину у вчиненні більш істотного злочину. Але не будемо зараз деталізувати цю проблему саме з цієї сторони, адже є більш істотна її сторона: в Україні обертається і в тому числі вільно продається досить велика кількість різноманітних предметів, які з великою долею вірогідності можуть бути визначені, як холодна зброя і при цьому, людина, вважаючи, що вона вільно придбавши десь на ринковій «розкладці» або через офіційно працюючий інтернет-магазин якійсь ніж, ні чого не порушила, може потрапити в погану історію.

Ця публікація переслідує мету розповісти основні вимоги для визначення холодної зброї, щоб зменшити такі ризики.

 

Згідно з пунктом 8.11. Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 року № 622, холодна зброя – предмети та пристрої, конструктивно призначені та за своїми властивостями придатні для неодноразового заподіяння шляхом безпосередньої дії тяжких (небезпечних для життя в момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень, дія яких ґрунтується на використанні м’язової сили людини.

Це розмите визначення, під яке може потрапити майже все, ще завгодно, зокрема доповнює Методика криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів, затверджена Рішенням від 15.01.1999 року розширеного засідання секції НКМР Міністерства юстиції України з проблем трасології та судової балістики залученням членів Координаційної ради з питань судової експертизи (далі – Методика), яка визначає, що за конструкцією та способом нанесення тілесних ушкоджень холодна зброя розподіляється на:

  • зброю безпосередньої дії (клинкову, неклинкову, комбіновану);
  • зброю опосередкованої дії (метальну).

Клинкова холодна зброя – предмети та пристрої, уражуючим елементом яких є клинок. Неклинкова (ударно-дробильна) холодна зброя – предмети та пристрої уражуючим елементом яких є ударна частина (частини). Комбінована холодна зброя – предмети та пристрої, у яких в одне конструктивне ціле поєднані уражуючі елементи, характерні для різних типів холодної зброї (наприклад, кастет-ніж з клинком та ударною частиною). Метальна холодна зброя – предмети та пристрої, які призначені для ураження цілі на відстані.

Метальна холодна зброя розподіляється на:

  • просту метальну холодну зброю (ураження цілі обумовлено її контактом з предметом, який отримав направлений рух внаслідок безпосереднього прикладання до нього м’язового зусилля людини (метальні ножі, сюрікени та ін.);
  • механічну холодну зброю (ураження цілі обумовлено її контактом із снарядом, який отримав направлений рух внаслідок прикладання м’язового зусилля людини до механічного пристрою (луки, арбалети, пращі, тощо).

Не є холодною зброєю вироби господарсько-побутового, виробничого, спортивного та іншого призначення, які схожі з холодною зброєю за зовнішнім виглядом та/або конструктивно, проте не мають всього комплексу суттєвих ознак, притаманних холодній зброї. Зокрема, не відносяться до холодної зброї вироби спортивного, бутафорського та сувенірного характеру, які суттєво відрізняються за своєю здатністю до ураження цілі у порівнянні з їх найближчими бойовими чи мисливськими аналогами.

Ми ж зупинемось на найбільш проблемній і поширеній клінковій холодній зброї.

Для того, щоб ніж (як правило, це є саме ножі) був визначений, як холодна зброя, він має щонайменше мати ознакі:

  • мінімальна довжина клинку – не менше, як 90 мм (пункт 3.2.1. Методики). Ця довжина клинків визначається вимірюванням відстані від вістря до обмежувача (утику руків’я);
  • мінімальна товщина клинку – не менше, як 2,6 мм. Вимірювання товщини обуху провадиться у найтовшому місці клинка;
  • кут загострення леза – не більше як 30 град (пункт 3.2.5. Методики).

Є ще вимоги Методики, пов`язані з твердістю клинку, але самостійно Ви все одне, здебільшого, не зможете це виміряти і визначити, тому не будемо на цьому зупинятися. Три вищезазначених параметри вже є цілком достатніми, щоб проявити обережність при придбанні ножа або користуванні ним.

 

Отже, щоб не потрапити в погану ситуацію, міряйте те, що у Вас є і, щонайменше, не тягайте з собою те, що не пройшло Вашу особисту «експертизу», адже можете, навіть не маючи жодних дурних думок, нарватися, наприклад, при проході через металдетектор у якомусь закладі, через дешевий складний ніж, якій вже 2 роки валявся у Вас в сумці, на досить дорогі проблеми…

 

_____________________________________________________________________

 

Публікація – січень 2019 року

Зацікавила публікація?
  • Одержуйте нові публікації по RSS або E-mail.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *