Бер
30
Злочинність зростає, розкриття паде?
Аналіз стану протидії злочинності, проведений Генеральною
прокуратурою України, свідчить про низку негативних тенденцій, зокрема збільшення кількості тяжких та особливо тяжких злочинів певних категорій при одночасному зниженні рівня їх розкриття.
Про це йдеться у листі Генеральної прокуратури України від 28 січня 2016 року, адресованому Національній поліції України, копію якого оприлюднив на своїй сторінці у Фейсбуці колишній перший заступник глави Адміністрації Президента А. Портнов. У листі зазначається, що нерозкритими залишилися майже 2 тисячі розбійних нападів, понад 15 тисяч грабежів та 200 тисяч крадіжок (з них 17 тисяч – з домівок жителів України), вчинених протягом минулого року.
Якщо протягом червня минулого року скоєно 8 тисяч квартирних крадіжок, протягом наступних місяців їх чисельність щомісячно зростала, а вже у грудні становила понад 15 тисяч. В умовах такої негативної динаміки відбулося зниження більше ніж вдвічі кількості направлених до суду кримінальних проваджень стосовно осіб, які вчинили зазначені злочини (з 3 тисяч протягом червня до 1,4 тисячі у грудні).
Аналогічні тенденції характеризують стан протидії та розкриття грабежів, розбійних нападів та незаконних заволодінь транспортними засобами.
У 6-ти регіонах держави кількість нерозкритих розбійних нападів істотно збільшилася: в Тернопільській – у 8, Харківській, Хмельницькій, Херсонський та Черкаській областях – у 3 рази.
Суттєве послаблення протидії злочинності спричиняє підвищенню рівня зухвалості злочинів через створення у них умовного почуття безкарності , що, у свою чергу, призводить до вчинення більш тяжких злочинів, та, за відсутності дієвої реакції Національної поліції, негативно впливає на рівень довіри суспільства до інститутів державної влади в цілому та правоохоронної системи зокрема.
Також у листі ГПУ наголошується, що згідно із законом протидія злочинності є одним з основних завдань Національної поліції.
За публікацією сайту Ради адвокатів Київської області
************************
На жаль, дійсне становище представляється ще гіршим. Адвокатська практика показує, що останні два-три роки міліція-поліція «розкриває» майже лише очевидні злочини, основу яких становлять побутові тілесні ушкодження й п’яні вуличні бійки. Ну й ще відносно дрібні злочини, пов’язані з наркоманією. Все інше, якщо не вдалося сховати від реєстрації, здебільшого схоже просто реєструють у реєстрі кримінальних проваджень і складують у сейфах. Слідчі поліції й процесуальних прокурорів у розмовах це також підтверджують.
Задля справедливості, слід відзначити, що становище, що утворилося, виглядає прямим наслідком розвалу правоохоронної системи, що здійснювався практично безупинно протягом останніх 25-ти років. Але, найбільший внесок у те, у що перетворилася на цей час міліція – поліція, як представляється, внесений був саме в той час, коли А. Портнов був без приставки «екс», коли за його особистої участі був пропихнутий «прогресивний» новий кримінально-процесуальний кодекс, що перетворив органи міліції-поліції у фіксаторів правопорушень.
____________________________________________
Публікація – березень 2016 року