Сер
31
Укрдержреєстр про реєстрацію нерухомості в Криму
У Криму на цей час в деякій мірі утворився правовий вакуум, коли
механізми захисту права власності, передбачені українським законодавством, безпосередньо у Криму вже не працюють, а ті, що передбачено кримсько-російським законодавством, ще не працюють належним чином. Це створює значні проблеми для мешканців Криму. В зв`язку з цим, Укрдержреєстр, як на то спромігся, роз`яснив деякі проблемні питання, що виникають у осіб, які перемістилися з Криму та з Донбасу, стосовно порядку і процедури реєстрації прав на нерухомість.
Зокрема в роз`ясненні зазначено, що Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) з 1 січня 2013 року запроваджено єдину по всій території України систему державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, яка відповідно до вказаного Закону здійснюється шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вказаний реєстр діє на всій, без виключення, території України. Провести державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно у нашій державі у будь-який інший спосіб, ніж шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, є неможливим.
Відповідно до положень частини 4 статті 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII та згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 226 «Питання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яке розташоване на тимчасово окупованій території», державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ведення реєстраційних та облікових справ, вчинення інших реєстраційних дій щодо нерухомого майна, яке розташоване в межах території Криму, здійснюють органи державної реєстрації прав Херсонської та Запорізької областей відповідно до законодавства України у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Крім того, з метою забезпечення захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб у зв’язку із соціально-політичною ситуацією, що склалась у Луганській та Донецькій областях, Державною реєстраційною службою України було розроблено проект наказу Міністерства юстиції України «Про тимчасові заходи щодо надання послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розташоване в межах територій Луганської та Донецької областей», який 15 серпня 2014 року підписано Міністром юстиції України за № 1354/5.
Вказаним наказом передбачено, що заяви про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, розташоване в межах територій Луганської та Донецької областей, можуть подаватися як до будь-якого органу державної реєстрації прав на території області, в межах якої розташоване нерухоме майно, так і до органів державної реєстрації прав Харківської, Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької, Житомирської, Сумської та Чернігівської областей.
Таким чином, у Криму виникла ситуація, коли будь які угоди з кримською нерухомістю, якщо вони не внесені до українського Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, не визнаються Україною. Але при цьому й Росія не буде визнавати жодні угоди, що не внесені до аналогічного російського реєстру.
Крім того, далеко не всі громадяни, що мають нерухомість у Криму, з тих чи інших причин, мають фізичну можливість виїхати за межі Криму для оформлення нерухомості. Хоча б – за станом здоров`я. У той самий час, оформити довіреність на вчинення дій з нерухомістю іншій особі також немає можливості, адже постає питання у визнанні на території континентальної України такої довіреності.
Але ці проблеми ми спробуємо обговорити у наступних публікаціях.
________________________________________________________
Публікація – серпень 2014 р.