АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Лют

13

За “Спрута” і “Таракана” можна потрапити за грати?

Автор: Advocat

У грудні того року на сайті булона русском языке опубліковано статтю, присвячену приладам “Спрут”, “Зиг-Заг”, “Таракан”, “Аквастоп”, “Кротік”, “Грот”, якими комунальники взялися припиняти подачу до квартир холодної води і запирати каналізаційний виток з квартири без відвідування квартири. Стаття викликала деякий спір на сторінці з російською версією статті. Зрозуміло, що стаття не сподобалася водоканальщикам, але закон є закон. І те, що наша недолуга влада дещо скрізь пальці дивиться на подібне свавілля комунальників пов’язано виключно з безвідповідальністю, в тому числі, з боку посадових осіб правоохоронних органів, а подекуди – з корупційним впливом.

Я, як і декотрі інші юристи, зазначав, що діяльність по примусовому відключенню каналізації є незаконною. Такі права комунальникам не надає жоден нормативний акт. Більш того, подібні дії є порушенням низки законів і підзаконних нормативних актів. Та про це я вже писав. А сьогодні я пропоную подивитися на дії “спрутівців” через призму кримінального кодексу. Адже моя правова позиція полягає в тому, що дії по відключенню (запиранню, припиненню), будь яким шляхом, каналізації не лише незаконні, а у багатьох випадках ще і злочинні.

Є у кримінальному кодексі 2 статті, які написані саме про тих, хто здійснює примусове запирання каналізації у квартирах громадян. Найлагідніша з них – стаття 356 КК, яка передбачає відповідальність за самоправство.

Диспозиція (опис дій, які визнаються злочинними) цієї статті така:самовільне, всупереч установленому законом порядку, вчинення будь-яких дій, правомірність яких оспорюється окремим громадянином або підприємством, установою чи організацією, якщо такими діями була заподіяна значна шкода інтересам громадянина, державним чи громадським інтересам або інтересам власника“.

Самовільне в даному випадку – без згоди власника або мешканців квартири, тобто ця ознака складу злочину є. 

Каналізаційні стояки і каналізаційні вводи у квартиру не є власністю водоканалів а тим більше тих, хто здійснює відключення; законом право відключення і затикання каналізації ні кому не надано. Законодавством передбачено лише один порядок дій комунальників в зв’язку з боргами – звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості. Таким чином, не викликає сумнівів наявність в діях “кротів” ще одної ознаки складу цього злочину: всупереч установленому законом порядку.

Те, що громадяни, яким перекривають каналізацію, не згодні з подібними діями, само собою зрозуміло і також не може викликати сумніву, як одна з ознак складу злочину.

Таким чином, вирішення питання про те, чи є перекриття каналізації в кожному конкретному випадку злочинною і кримінально-караною дією залежить виключно від наявності або відсутності ще четвертої ознаки: заподіяння значної шкоди інтересам громадянина, державним чи громадським інтересам або інтересам власника. Тобто, якщо шкода, яку Вашим інтересам було завдано діями “спрутівців”, “кротів” або “зігзаговців”, є значною, то перекриття каналізаційного витоку з Вашої квартири є злочином і винні особи мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності.

Санкція статті 356 КК передбачає покарання для винної особи (осіб) у вигляді штрафу до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до трьох місяців.

Але, якщо і не буде значної шкоди, особи. які винні у вчиненні перекриття каналізації все ж такі мають нести відповідальність – по статті 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає застосування адміністративного стягнення (покарання) у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб – від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за самоуправство, яке не завдало істотної шкоди громадянам або державним чи громадським організаціям.

Це все стосувалося дій, які можна кваліфікувати – як самоправство (в КК) або самоуправство (в КУпАП). Але є ще одна стаття кримінального кодексу, яка написана про тих, хто вчиняє наругу над правом громадян користуватися каналізацією і створює загрозу санітарному благополуччю населення. Це стаття 355 Кримінального кодексу, яка називається – “Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань”.

Склад цього злочину полягає у вимозі виконати чи не виконати договір, угоду чи інше цивільно-правове зобов’язання з погрозою насильства над потерпілим або його близькими родичами, пошкодження чи знищення їх майна за відсутності ознак вимагання. Частина друга передбачає відповідальність у разі, якщо пошкодження чи знищення майна такі відбулося. По частині третій статті відповідальність передбачена за вчинення злочину організованою групою осіб, та якщо винні дії завдали великої шкоди чи спричинили інші тяжкі наслідки.

Для того, щоб хтось “загримів” по цій статті, насамперед необхідна наявність цивільно-правових зобов’язань. Ну це в подібних випадках є завжди, адже саме наявність боргових цивільно-правових зобов’язань за послуги водоканалу по відповідному договору, або по факту надання послуг, навіть без договору і призводить до відключення каналізації.

Вимогу “вимикачі” каналізації також пред’являють, кажуть: або сплати борг, або відключимо. Ця вимога в такому вигляді вже є погрозою. До того ж, самі дії по відключенню спрямовані на “вибивання” боргу.

Ознаку насильства над потерпілим або його близькими родичами в діях по відключенню каналізації довести вряд чи вдасться, хоча по великому рахунку, залишення без каналізації таким можна було би вважати. Але навряд чи правоохоронні органи пристануть до такої думки. Таким чином, наявність в діях винних осіб складу цього злочину залежить виключно від того, чи було в цих вимогах погроза пошкодження або знищення майна. Це буде самий спірний момент. Але з врахуванням того, що каналізаційний стояк є спільною власністю мешканців будинку, а ввід від стояка до Ваших сантехнічних “приладів” без всякого сумніву є власністю власника квартири, така погроза наявна: Вам погрожують перекрити належний Вам ввід заглушкою і це можна розцінювати – як пошкодження. Адже, що таке пошкодження? Пошкодження є механічне позбавлення речі її функціональності.

Якщо ж в ході подібних дій по “вибиванню” з Вас боргових зобов’язань було ще більш суттєво пошкоджено той самий каналізаційний ввід, або не дай бог, інше майно, або це призвело до шкоди Вашому здоров’ю, чи спричинило інші тяжкі наслідки, то в таких випадках винним особам – пряма дорога до міліції. Тим більше, що все це завжди робиться організованою групою осіб у складі: керівника підприємства водоканалу, який замовляє послугу відключення; керівника підприємства, який за замовленням надсилає групу з “кротами” чи “спрутами” та безпосередні виконавці. Напевне, слід додати, що ці дії, у разі підтвердження наявності складу злочину, караються позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

Але то не Вам потрібно достеменно з’ясовувати, чи є в діях комунальників склад злочину. Це є справа міліції і прокуратури. Тому, якщо Ви вважаєте, що ці дії незаконні, все що Вам потрібно, це відразу після встановлення заглушки в каналізаційний стояк викликати міліцію, вимагати їх прибуття і проведення огляду місця події зі складанням відповідного протоколу. Якщо будуть опиратися, кажіть, що подасте скаргу в прокуратуру про намагання приховати злочин і про їх недбалість при виконанні службових обов’язків, адже вони не мають права на місці робити висновок: чи є в тих чи інших діях склад злочину, чи не має. Відразу пишіть в міліцію заяву в якій описуйте незаконність та злочинність дій “вимикачів”, відповідно до зазначеного в цій статті та в статті за грудень. Тобто, зазначайте посилання на всі нормативні акти (закони, постанови, накази), вказані в статтях, пишіть, що комунальники не мали права цього робити, погрожували пошкодити майно і таки пошкодили його (як конкретно), що Ви рахуєте, що в діях винних осіб є склад злочину або ст. 355, або 356 КК. А там міліція хай з’ясовує, який склад злочину є, та чи є він в даному конкретному випадку взагалі. Це є прямий обов’язок міліції.

Після того, телефонуйте МНС-івцям, заявляйте їм, що Вам перекрито каналізацію, що створює загрозу санітарно-епідеміологічному благополуччю Вашої родини і вимагайте забезпечення розблокування каналізації і ліквідації загрози. До обов’язків МНС входить не лише самостійна ліквідація надзвичайних ситуацій, а і координація діяльності всіх аварійно-рятувальних служб.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 14.12.1999 р. «Про аварійно-рятувальні служби», “надзвичайна ситуація – порушення нормальних умов життя і діяльності людей на території чи об’єкті на ній або на водному об’єкті (далі – об’єкти і території), спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела (може призвести) до загибелі людей та/або значних матеріальних втрат. Враховуючи, що заглушка на каналізаційній трубі таки може призвести (чи то відразу, чи в подальшому) до значних матеріальних втрат, ситуація підпадає під визначення надзвичайної. Крім того, МНС зобов’язано в своїй діяльності керуватися законами “Про питну воду і питне водопостачання” та “Про забезпечення санітарного і епідеміологічного благополуччя населення”.

Коли звільнитеся від цих трудів, накатайте ще скаргу на ім’я головного санітарного лікаря Вашого міста, або адміністративного району (теж з посиланням на нормативні акти).

Отримані відповіді можуть бути використані Вами в подальшому при підготовці позову до суду про стягнення матеріальної і моральної шкоди. Відразу зауважу, що всю матеріальну шкоду буде потрібно довести документально. Тому складайте комісійні акти про пошкодження майна, якщо воно було пошкоджене внаслідок дій по перекриттю каналізації, збирайте документи про вартість пошкодженого майна.

Моральна шкода може полягати в Ваших нервуваннях, переживаннях, хвилюваннях, стражданнях, безсонні, стресовому стані, втратах часу, у виникненні або загостренні хвороб, у тій самій неможливості справити природні потреби. Моральна шкода підтверджується медичними документами (якщо Ви зверталися після події до лікарів), показами свідків в суді, документами, що підтверджують втрати часу.

Але, все ж, задля уникнення всіх цих проблем, стресів і турбот, краще все ж погасіть борги, а якщо не в змозі відразу погасити, то укладайте договір реструктуризації і платить частинами.Водоканали і інші комунальники, як правило, йдуть на це. Лише обов’язково візміть і зберігайте копію договору.

_____________________________________________________________

Публікація – лютий 2010 р.

_____________________________________________________________

Зверніть увагу: з врахуванням нової редакції закону України “Про житлово-комунальні послуги” від 9.11.2017 № 2189-VIII значна частина рекомендацій, викладених в цій статті, застаріла. 

 



Коментарі закриті.