АДВОКАТСЬКЕ бюро
Кучерявого Олега Петровича

повний комплекс юридичних послуг, захист інтересів громадян і юридичних осіб

Бер

27

Підсудність земельних спорів у господарських судах

Автор: юрист Денис Кучерявый

Законодавча влада вирішила навести хоча б якісь лад у питання підсудності справ з земельних питань. Проблем була в тому, що Господарські і Адміністративні суди тривалий час не могли поділити між собою справи з земельних питань. І нарешті 18 лютого 2010 року Верховна Рада України прийняла Закон № 1914-VI “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (ГПК) щодо визначення підсудності справ з питань земельних відносин.

Зокрема, частину першу статті 12 доповнено пунктом 6 такого змісту: “справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб’єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів“. Враховуючи досить мутне законодавче формулювання підсудності адміністративних судів, яке викладено у Кодексі адміністративного судочинства (КАСУ), новий закон в цьому плані майже нічого нового не вніс.

Статтю 16 доповнено частиною восьмою наступного змісту: “Справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об’єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті“. Це вже – більш-менш конкретно.

Закон набирає чинності з дня його опублікування. Але позовні заяви у справах, передбачених частиною восьмою статті 16 ГПК, які були подані до набрання чинності цим Законом до відповідних господарських судів і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних судів згідно з підсудністю, визначеною цим Законом, тобто – в обласні господарські суди за місцезнаходженням об’єктів земельних відносин або основної їх частини.

Судові рішення у справах, передбачених частиною восьмою статті 16 ГПК, які ухвалені місцевими господарськими судами до набрання чинності цим Законом і не набрали законної сили, можуть бути оскаржені до апеляційного господарського суду в порядку, встановленому ГПК, і в строки, визначені процесуальним законом, за правилами якого була розглянута справа чи ухвалено судове рішення судом першої інстанції. Тобто апеляції по таких справах мають подаватися до того апеляційного господарського суду, юрисдикція якого розповсюджується на місцевий суд, що приймав рішення. Неоскаржені судові рішення у справах, передбачених частиною восьмою статті 16 ГПК, ухвалені господарськими судами першої інстанції до набрання чинності цим Законом, набирають законної сили в порядку і строки, встановлені ГПК.

Касаційні скарги (подання) на судові рішення у справах, передбачених частиною восьмою статті 16 ГПК, підлягають розгляду за правилами ГПК, як то і було раніше, адже Вищий Господарський суд у нас один.

Зверніть увагу на матеріал сайту по останнєму Рішенню КСУ з цього питанняЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *